عمل رینوپلاستی چیست ؟ به همراه روش جراحی و خطرات

رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی به منظور رفع نقص ظاهری یا بهبود در عملکرد و مشکلات تنفسی بینی انجام خواهد گرفت. نقص ظاهری می تواند به صورت ژنتیکی از زمان تولد وجود داشته باشد و یا به علت آسیب مانند شکستگی بینی باشد. این جراحی توسط پزشک مجرب باید انجام بگیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود و عوارض آن در کمترین سطح ممکن قرار بگیرد. عمل جراحی زیبایی بینی قوز بینی را از بین می برد، نوک بینی را کمی بالا رفته و سوراخ های بینی را بهبود می بخشد. در جراحی رینوپلاستی تغییر در استخوان یا غضروف انجام می گیرد. از رایج ترین جراحی پلاستیک جراحی رینوپلاستی است.

عمل رینوپلاستی

دلایل عمل رینوپلاستی

دلایل مختلفی برای انجام عمل رینوپلاستی وجود دارد ! ترمیم بینی، اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص هنگام تولد یا ناراضی بودن از ظاهر بینی.

 • تغییر در اندازه بینی
 • تغییر در زاویه بینی
 • صاف کردن بینی
 • تغییر در نوک بینی
 • باریک کردن بینی

نکته : برای جراحی بینی باید صبر کنید استخوان بینی شما به طور کامل رشد کند. دختران می توانند در سن ۱۵ سالگی بینی خود را عمل کنند. در صورتی که اختلال تنفسی داشته باشید جراحی در سنین پایینتر نیز قابل انجام است.

 قبل از جراحی رینوپلاستی چه کارهایی باید انجام شود ؟

در ابتدا با مراجعه به جراح باید مطمئن شوید که آیا بینی شما نیاز به جراحی دارد یا خیر.  بعد از تایید نهایی توسط جراح شما باید انتظارات خود را از جراحی با جراح در میان بگذارید. جراح پرونده پزشکی شما را بررسی می کند و سوالاتی از زیبا جو درباره داروهای مصرفی یا اینکه فرد بیماری خاص دارد یا خیر پرسیده می شود. جراح بعد از بررسی بینی شما مشخص می کند که چه نوع تغییراتی را می تواند بر روی بینی شما ایجاد کند. جراح برای شما آزمایش خون و آزمایشات دیگری را برای شما تجویز می کند که باید انجام دهید. جراح از بینی شما در زوایه های مختلف عکس می گیرد. از این عکس ها برای ارزیابی نتایج طولانی مدت استفاده می کنند و این امکان وجود دارد که در حین عمل نیز به آن مراجعه شود. برخی از افراد نیاز دارند که همزمان با جراحی بینی چانه خود را تقویت کنند.

نکات قبل از عمل رینوپلاستی

در صورتی که به بیماری هموفیلی (باعث خونریزی بیش از حد می شود) مبتلا هستید، پزشک خود را حتما در جریان بگذارید.

تا دو هفته قبل و بعد از عمل بینی مصرف مسکن های حاوی ایبوپروفن یا آسپرین توصیه نمی شود، زیرا موجب خونریزی بیشتر شما خواهد شد.

از مصرف هر گونه دارو و مکملی بدون اطلاع جراح خودداری کنید.

رینوپلاستی

روش جراحی رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی در کلینیک، مطب یا بیمارستان قابل انجام است. بیهوشی تحت بی حسی موضعی یا عمومی قابل انجام است. بعد از بیهوشی جراح بین یا داخل بینی شما را برش می دهد. و پوست شما را از استخوان یا غضروف جدا می کنند و دوباره تغییر شکل می دهند. این جراحی بین ۱ الی ۲ ساعت طول می کشد. در صورتی که جراحی سخت باشد زمان بیشتری طول می کشد.

رینوپلاستی باز : این روش جراحی دید بهتری به جراح می دهد و  جراح می تواند به بخش های مختلف بینی دسترسی بیابد. جراح برش‌ها را در پوست بین دو سوراخ بینی یا زیر بینی نزدیک به سوراخ ‌های بینی ایجاد می کند. این برش ‌های ایجاد شده و پوست بینی برگردانده می‌شود تا به ساختار داخلی بینی دسترسی پیدا کند. در زمان این برش زخم های ایجاد شده قابل مشاهده، البته کوچک هستند و اندازه آنها اندازه‌ای بین ۲ تا ۳ میلی‌متر می باشد.

رینوپلاستی بسته : برش ‌ها در این روش بعد از جراحی قابل رؤیت نیستند چرا که در داخل بینی ایجاد می‌شوند.

خطرات جراحی رینوپلاستی

 • عفونت
 • خونریزی
 • آلرژی نسبت به بیهوشی
 • مشکلات تنفسی
 • خون دماغ
 • بی حسی بینی
 • بینی نامتقارن
 • زخم ها
حرف آخر

ممکن است از جراحی خود راضی نباشید. در صورت عدم رضایت باید جراحی ثانویه یا ترمیم بینی را انجام دهید. برای جراحی ثانویه باید صبر کنید بینی شما بهبود پیدا کند. و این بهبود ممکن یک سال به طول انجامد. بهبود جراحی بینی ممکن است مدتی طول بکشد. در این زمان نوک بینی شما حساس بوده و ممکن است تا مدت ها بی حس و متورم بماند. ممکن است یک سال کامل زمان ببرد تا از نتیجه جراحی خود رضایت خود رضایت کامل را به دست آورید.

پاسخ

Call Now Button