گالری تصاویر جراحی بینی

رینوپلاستی - دکتر وقردوست
جراحی زیبایی بینی
عمل زیبایی بینی، خاص و طبیعی | دکتر وقردوست
نمونه کار جراحی بینی
نمونه بینی دو ماه بعد از جراحی
نمونه جراحی بینی توسط دکتر رضا وقردوست
جراحی طبیعی بینی
قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی
Dr. Vaghardoost, plastic surgeon
جراحی بینی - جراح زیبایی، دکتر وقردوست
بینی جراحی شده توسط بهترین جراح پلاستیک تهران، دکتر وقردوست
جراحی بینی | بهترین جراح پلاستیک تهران
جراحی بینی
جراحی بینی | دکتر رضا وقردوست
جراحی بینی
عمل بینی
جراحی بینی | دکتر وقردوست
جراحی بینی طبیعی
نمونه جراحی بینی دکتر وقردوست
جراحی بینی
جراحی بینی
قبل و بعد از عمل بینی
جراحی بینی طبیعی
جراحی بینی مردانه
جراحی بینی توسط دکتر وقردوست
بهترین نمونه های جراحی بینی
جراحی بینی
گالری تصاویر جراحی بینی
نمونه جراحی زیبایی بینی
گالری تصاویر جراحی بینی
جراحی زیبایی بینی - دو هفته پس از عمل
گالری تصاویر جراحی بینی قدیمی

 

 

.

.

.

.

.

.

.

Dr. Vaghardoost, plastic surgeon

کامل‌ترین اطلاعات درباره جراحی بینی و هزینه‌ انواع عمل زیبایی بینی + تصاویر نمونه کار

 

مطمئنا هر فردی دوست دارد که زیبایی ظاهری‌اش در شکلی بی‌نقص جلوه کند. همچنین ظاهر افراد شدیدا روی اعتماد بنفس آن‌ها اثر می‌گذارد. به همین علت عده زیادی دست به انجام عمل‌های زیبایی می‌زنند که با رشد علم جراحی پلاستیک روز به روز بر تعداد متقاضیان و همچنین را‌ه‌های انجام عمل زیبایی افزوده می‌شود. عمل بینی یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی در کل جهان محسوب می‌شود که در بین بسیاری از افراد، به ویژه در بین جوانان، بسیار رایج می‌باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌ها و شیوه‌های بسیاری برای انجام عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی به وجود آمده است. شما می‌توانید از این روش‌ها بهره بگیرید و به نتیجه دلخواه خود برسید. البته باید در انتخاب پزشک خود دقت لازم را داشته باشید تا از نتیجه‌ی عمل رضایت کامل پیدا کنید. در ادامه می خواهیم همه چیز را درباره عمل بینی، انواع آن و همچنین اقدامات لازم در قبل و بعد از جراحی بینی، به شما توضیح دهیم.

عمل جراحی زیبایی بینی چیست 

رینوپلاستی (Rhinoplasty) یا همان عمل بینی، به هدف درمان و یا زیبایی بینی انجام می‌شود.
عمل درمانی بینی: این نوع جراحی برای رفع آسیب هایی مانند شکستگی بینی و یا رفع مشکلات تنفسی انجام می‌شود.
عمل زیبایی بینی: اگر از ظاهر بینی خود ناراضی هستید می‌توانید با جراحی زیبایی بینی، برآمدگی، پهنا و زاویه بین بینی و دهان را تغییر دهید
یکی از نکات جالب درباره عمل بینی این است که شما می‌توانید همزمان با درمان بینی خود آن را زیباتر نیز بکنید.

بهترین جراح بینی در تهران کیست؟

یافتن بهترین پزشک برای جراحی بینی مناسب با شرایط شما اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا رینوپلاستی عملی حساس میباشد و هر گونه اشتباهی در آن می‌تواند عوارض جانبی جبران‌ناپذیری مثل از دست دادن قدرت تنفس از طریق بینی برای بیمار به دنبال داشته باشد. افراد زیادی بوده‌اند که با صرف نکردن دقت کافی در انتخاب جراح، به سلامت خود صدمه وارد کرده‌اند. حتی در مواردی، بینی فرد قابلیت ترمیم و جراحی دوباره را ندارد . بنابراین به دلیل اهمیت زیاد این موضوع باید به انتخاب جراح خوب کاملا توجه کنید تا بتوانید یک عمل موفقیت آمیز داشته باشید.

یک جراح حرفه ای باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

دارای بورد تخصصی باشد

فردی که برای جراحی انتخاب می‌کنید، باید دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک و یا فک و صورت باشد؛ همچنین متخصصین گوش و حلق و بینی نیز برای انجام رینوپلاستی آموزش دیده‌اند.

سابقه کار درخشان

پزشک شما باید سابقه زیادی در انجام جراحی بینی در بیمارستان و مراکز جراحی داشته باشد، تا بتواند سلامت شما را در پروسه عمل تضمین کند.

داشتن توانایی ارتباط برقرار کردن با بیمار

یک جراح خوب باید به شما حس اعتماد و راحتی را انتقال دهد، همچنین باید به تمامی سوالات شما در خصوص پروسه جراحی با حوصله پاسخ دهد و از ایجاد ترس و اضطراب در بیمار جلوگیری کند.

چگونه بهترین جراح بینی را پیدا کنیم؟

از اطرافیان پرس‌وجو کنید

معمولا می‌توانید نکات قابل تاملی از تجربه‌ی مستقیم آشنایان و اطرافیان کشف کنید. پس از پرس‌وجو قافل نشوید

مثل یک دانشمند تحقیق کنید

برای تحقیق و مطالعه درباره جراحان وقت بگذارید. به دنبال جراحی باشید که بورد تخصصی جراحی پلاستیک، جراحی فک و صورت، یا گوش و حلق و بینی داشته باشد. همچنین جراحی را انتخاب کنید که به طور مداوم جراحی بینی انجام می‌دهد. هرچه جراح تجربه بیشتری در انجام رینوپلاستی داشته باشد، توانایی بالاتری در جلوگیری از عوارض عمل دارد. پیدا کردن بهترین جراح زیبایی بینی مناسب شما یکی از مهم‌ترین عوامل داشتن نتیجه مطلوب است.

کلینیک یا بیمارستانی که پزشک مورد نظرتان جراحی می‌کند را بررسی کنید

جراح به تیمی متشکل از متخصصین و پرستاران نیازمند است تا بتواند یک عمل موفقیت آمیز انجام دهد. به همین دلیل، شما علاوه بر بررسی جراح رینوپلاستی باید کیفیت کلی مراقبت‌های درمانی بیمارستان را بررسی کنید.

مصاحبه با جراح

وقتی با بررسی گزینه‌های قبلی لیست خود را محدودتر کردید، از چند جراح وقت مشاوره بگیرید تا با آن‌ها مصاحبه حضوری داشته باشید. از جراح بپرسید:

 1. چند عمل بینی انجام داده است؟
 2. آیا تصاویر نتایج بیماران سابق خود را دارید؟
 3. چقدر در بین بیمارانتان با عوارض جراحی روبرو می شوید؟
 4. برای جلوگیری از عوارض و یا درمان آن چه اقداماتی را انجام میدهید؟

پس از اتمام ملاقات از خود بپرسید آیا هنگام صحبت با این جراح احساس راحتی داشتید؟ آیا به نظرات شما احترام می‌گذارد؟ آیا پاسخ سوالاتتان را با جواب‌های صریح و قابل فهم می‌دهد؟
استفاده کردن از نکات بالا و توجه به تمامی آنها شانس موفقیت و رضایت شما از جراحی را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد.

چه کسانی نباید عمل زیبایی بینی انجام دهند؟

تصمیم بر اقدام به جراحی بینی برای بسیاری از افراد مناسب و برای بعضی نیز می‌تواند خطرناک باشد. اصولا کاندیدای جراحی بینی دارای ویژگی‌هاییست که در اینجا به آن پرداخته‌ایم. ممکن است برخی افرادی که متقاضی رینوپلاستی هستند جزو کسانی باشند که عمل زیبایی می‌تواند سلامتیشان را به خطر بیندازد یا حتی باعث مرگشان شود. پس حتما قبل از اقدام به عمل بینی سوابق پزشکی و دارویی خود را با پزشک‌تان در میان بگذارید.
افرادی با ویژگی‌های زیر محدودیت‌هایی در انجام رینوپلاستی دارند:

 • افراد دارای بیماری‌های خاص و یا ژنتیکی
 • افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند پولیپ یا آلرژی شدید
 • افراد مبتلا به هموفیلی یا بیماری انعقاد خون
 • اشخاص سالمند
 • ورزشکارانی که احتمال ضربه دیدن بینیشان در حین تمرین زیاد است؛ مانند کسانی که در بوکس یا فوتبال فعالیت دارند
 • جراحی زیبایی در دوران بارداری ممنوع است
 • زنانی که کمتر از ۶ از زایمانشان گذشته است. (همچنین بعد از رینوپلاستی حداقل تا ۶ ماه نباید اقدام به بارداری کرد)
 • افرادی که به خاطر مشکلات روحی خواستار انجام جراحی زیبایی هستند
 • افراد مبتلا به چاقی مفرط
 • افرادی که تعداد زیادی سیگار در طول روز می‌کشند (به همین منظور از دو هفته قبل از رینوپلاستی باید مصرف آن را قطع کنند)
 • افرادی که کمتر از یک سال از عمل بینی قبلی‌شان گذشته باشد

جهت اطلاعات بیشتر درباره کاندیدهای مناسب جراحی بینی می توانید بر روی اینجا کلیک کنید

آیا کم‌خونی مانع انجام جراحی بینی می‌شود؟

قبل از انجام عمل بینی انجام آزمایش خون ضروری است. چرا که سطح هموگلوبین خون باید مشخص گردد. در صورتی که این میزان کمتر از ۱۰ باشد، فرد مبتلا به بیماری کم‌خونی یا آنمی است.
بیماری کم‌خونی انواع مختلفی دارد که درمان آن با توجه به نوع و شدت بیماری متفاوت است. لذا بهتر است قبل از اقدام به جراحی رینوپلاستی، مشکل خود را به طور کامل برای جراح بینی شرح دهید تا در صورت نیاز ابتدا به درمان آن بپردازید، سپس اقدام به عمل بینی نماید.

در صورتی که شدت کم‌خونی به حد پایینی باشد، این میزان از خونریزی در جراحی‌های بینی برای فرد عوارضی به دنبال نخواهد داشت و مانع انجام عمل زیبایی بینی نمی‌شود . اما در صورتی که میزان کم‌خونی به حدی باشد که عمل بینی برای فرد مضر باشد مطمئن باشید که جراح بینی قبل از درمان بیماری اقدام به عمل بینی نمی‌نماید.

در بسیاری از موارد آنمی با مداخلات پیش از جراحی قابل درمان است. منظور از مداخله، استفاده از مکمل های ب-۱۲ یا آهن، فاکتورهای رشد یا انتقال خون است که با کمک آن می‌توان به سطح بی‌خطر از هموگلوبین دست یافت.

آیا بارداری پس از عمل بینی خطرناک است؟

خیر؛ اگر فاصله لازم بین عمل بینی و بارداری وجود داشته باشد، هیچ خطری وجود نخواهد داشت. بعد از عمل بینی مدتی طول می‌کشد تا زخم‌ها ترمیم شود، ورم بینی رفع گردد و ساختار بینی مستحکم شود. به همین دلیل یک فاصله زمانی دست کم دو ماهه پس از عمل بینی برای باردار شدن، ضروری است. توصیه می‌شود این زمان از ۶ ماه کمتر نباشد و یک سال نیز بسیار ایده آل خواهد بود.

آیا جراحی بینی، مبتلایان به سینوزیت را دچار مشکل می‌کند؟

با اینکه اکثر افراد فکر می‌کنند رینوپلاستی به منظور اصلاح یا تغییر شکل بینی می‌شود، این عمل می‌تواند در سلامتی بینی تاثیرات بسزایی داشته باشد. به این معنا که عمل بینی می‌تواند راه‌های تنفسی بینی و سینوس‌ها را تغییر دهد. با ایجاد تغییر در ساختار بینی از جمله مجاری تنفسی جراح می‌تواند راه تنفس شما را باز کند که موجب کاهش احتمال عفونت سینوسی می‌شود.

بهترین سن برای عمل بینی

اگر قصد انجام جراحی زیبایی را دارید، تاکید جراحان پلاستیک بر آن است که در بهترین سن آن یعنی ۲۰ تا ۳۰ سالگی جهت عمل بینی اقدام کنید. در این بازه سنی، اجزا صورت فرد رشد خود را کرده است. همچنین فرد از نظر فکری و جسمی به بلوغ کامل رسیده است و تصمیمی که برای انجام جراحی زیبایی بینی می‌گیرد از سر احساسات و شرایط دوره بلوغ نیست؛ همچنین پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ کرده است و کاملا پذیرای اعمال تغییرات با جراحی است.

حداقل سن مناسب رینوپلاستی

به طور کلی می‌توان گفت برای انجام رینوپلاستی، دختران باید حداقل ۱۶ سال و پسران حداقل ۱۸ سال داشته باشند. در هر صورت جراح برای انجام جراحی زیبایی بینی تمام اجزا صورت را بررسی میکند تا اطمینان حاصل کند که فرد از نظر جسمی به بلوغ کامل رسیده باشد. در صورت تایید توقف رشد غضروف‌های بینی، میتوان مشاوره و اقدامات پیش از رینوپلاستی را به جریان انداخت.

حداکثر سن مناسب رینوپلاستی

معمولاً عمل بینی پس از ۶۰ سالگی انجام نمی‌شود. چون بعد از این سن، خاصیت کشسانی پوست به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. یعنی بینی و پوست صورت فرد دچار افتادگی بیشتر و بیشتر می‌شود. بنابراین جراح قادر نیست در فرم کلی بینی یا در نوک آن تغییرات خاصی ایجاد کند و نتیجه رضایت بخشی را برای بیمار به ارمغان آورد. دوره نقاهت نیز برای افراد مسن بسیار به طول خواهد انجامید.
نکته دیگر آن است که جراحی بینی مستلزم بی‌هوشی است و مواجهه با بی‌هوشی، برای شخص بالای ۶۰ سال خطرناک خواهد بود.
در چنین شرایطی باید با جراح بینی خوب مشورت نمایید تا با بررسی کامل شرایط، مناسب‌ترین پیشنهاد را به شما ارائه دهد.

رینوپلاستی با چه تکنیک‎‌هایی انجام می‌شود؟

تکنیک و روش جراحی با توجه به شرایط بیمار، توسط پزشک انتخاب می‌شود. تفاوت این دو روش در نوع و محل برش‌هایی است که حین جراحی زیبایی بینی، روی آن ایجاد می‌شود. در گذشته بیشتر از روش بسته استفاده می‌شد، اما پس از دستیابی به تکنیک‌های جدید، در حال حاضر به کارگیری جراحی باز در اولویت می‌باشد.

جراحی بینی به روش باز

در جراحی باز برش بر روی کلوملا ایجاد می شود. در این حالت احتمال تحلیل تکیه‌گاه نوک بینی نسبت به روش بسته کمتر است. در روش باز جراح دید کامل‌تری به ساختار بینی بیمار دارد. بنابراین در جراحی‌هایی که از پیچیدگی بیشتری برخوردارند، روش باز مناسب‌تر است. در جراحی بینی باز، احتمال بروز عدم تقارن نیز کاهش می‌یابد

جراحی بینی به روش بسته

در روش بسته میزان تورم و کبودی نسبت به عمل باز کمتر می‌باشد. چرا که در این حالت برشی روی پوست بینی ایجاد نمی‌شود. بنابراین مدت زمان عمل به نسبت روش باز، کمتر می‌شود. همچنین دوره نقاهت پس از عمل نیز در روش بسته بسیار کوتاه‌تر خواهد بود و حجم کبودی و تورمی که بیمار تجربه می‌کند، کمتر است.
در صورتی که در نوک بینی فرد متقاضی، نیاز به اعمال تغییرات و تصحیح ساختاری داشته باشیم، روش باز به بسته ارجحیت دارد.

آشنایی با آناتومی و ساختار بینی

چقدر ساختمان بینی خود را می‌شناسید؟ شاید دماغ‌تان از دید شما به عنوان یک ناظر خارجی، ساختار ساده ای داشته باشد. اما باید بدانید بینی شما نیز همانند سایر اعضای بدنتان، داری پیچیدگی‌های خاص خود می‌باشد. خوب است با مراجعه به مقاله‌ی آناتومی بینی اطلاعات دقیق‌تری از ساختار بینی‌تان داشته باشید

انواع بینی

بینی افراد را می‌توان بر اساس جنس و فرم دسته‌بندی کرد . بینی‌ها بر اساس جنس به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم می‌شوند. همچنین می‌توانیم بینی‌ها را بر اساس فرم آن‌ها که معمولا بر اساس نژاد و ژنتیک افراد متنوع می‌باشد در شش گروه مختلف قرار داد. شناخت انواع بینی همواره برای مخاطبان موضوع حائز اهمیتی بوده است. اگر شما هم علاقه‌مند به دانستن آن هستید می‌توانید به مقاله‌ی انواع بینی در همین وبسایت مراجعه نمایید

بینی گوشتی و ویژگی‌های آن

نحوه شناسایی بینی‌های گوشتی بسیار ساده است. این نوع بینی به طور معمول دارای پوست ضخیم می‌باشد و این مهم‌ترین فاکتور در تشخیص نوع بینی افراد می‌باشد. بینی گوشتی دارای سوراخ‌های ریزی بر سطح بیرونی خود می‌باشد که همان منافذ باز پوستی ناشی از ضخامت بالای پوست است و چربی از آن ترشح می‌شود. از سوی دیگر زمانی که پره‌های بینی گوشتی از پایین مشاهده می‌شوند، دارای ضخامت بالایی هستند که این امر نشان‌دهنده چربی زیاد پوست است.
به طور کلی هر بینی گوشتی دارای چنین ویژگی‌هایی می‌باشد:

 • پوست ضخیم
 • عموما نوک بینی بزرگ و پهن
 • سطح پوست معمولا چرب
 • نوک بینی اکثرا به سمت پایین
 • غضروف بینی نرم

آیا بینی گوشتی بعد از عمل برمی‌گردد؟

شاید تاکنون شنیده باشید که بینی افراد بعد از جراحی به حالت قبلی باز می‌گردد؛ با توجه به پیشرفت تکنیک‌های جراحی امروزه این اتفاق رخ نمی‌دهد. اما باید توجه داشته باشید که انتخاب پزشک در این امر بسیار تاثیرگذار می‌باشد. زیرا اگر جراح به درستی به روش های مخصوص این نوع جراحی آشنا نباشد، این اتفاق می‌تواند صورت پذیرد.

در مقاله جراحی بینی گوشتی بیشتر درباره این نوع بینی و کاندید های مناسب آن صحبت کرده ایم شما می توانید با مراجعه به این مقاله اطلاعات جامع تری درباره این نوع بینی به دست بیاورید.

بینی استخوانی و ویژگی‌های آن

افرادی که پوست نازک و خشکی دارند دارای بینی استخوانی می‌باشند. عمل بینی استخوانی ایراداتی مانند قوز، انحراف استخوان بینی و مشکلات تنفسی رفع میشوند. همچنین می توان طول بینی را با توجه به آناتومی چهره هر فرد تغییر داد تا ظاهر جذاب تری پیدا کند.

خصوصیات بینی استخوانی

 • پوست نازک و ظریف
 • نوع پوست روی بینی خشک
 • پل بینی برآمده

قبل از عمل بینی چه باید کرد؟

مشاوره

پس از آن که متقاضی جراحی بینی تصمیم شخصی خود را بر مبنای انجام این جراحی قطعی کرد، برای جلوگیری از عوارض احتمالی باید در انتخاب جراح بینی خوب، دقت نماید. در این مرحله می‌توان از تجربیات دیگران استفاده کرد. گام بعدی حضور در جلسه مشاوره پیش از عمل می‌باشد. طی این جلسه بیمار باید دلایل خود مبنی بر اقدام به جراحی را توضیح دهد و انتظارات و هدفش را از عمل برای پزشک شرح دهد؛ بنابراین این جلسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

حتما سعی کنید تمامی ابهاماتی که برای شما بوجود آمده است را از پزشک جراح خود بپرسید. اما ممکن است انتظار شما از این جلسه بطور کامل برآورده نشود و پس از پایان جلسه همچنان سوالاتی در ذهن شما باقی مانده باشد. بنابراین بهتر است قبل از این که در این جلسه شرکت کنید یکسری موارد را از قبل پیش‌بینی کرده و برنامه‌ریزی داشته باشید.

در صورت استفاده از هر نوع دارو، ابتلا به آلرژی یا حساسیت دارویی و یا بیماری‌های زمینه‌ای از جمله دیابت، مشکلات قلبی عروقی، بیماری فشار خون، بیماری های تنفسی و… باید پزشک را از آن مطلع سازید. چرا که این موارد می‌تواند در جراحی بینی تاثیرگذار باشد و پزشک حتما می‌بایست در مورد آنها اطلاع داشته باشد. بعضی از داروها می تواند موجب رقیق شدن خون و افزایش خونریزی حین عمل شود که پزشک در اینصورت ممکن است شما را از مصرف آنها منع کند.

همچنین در صورتی که قبلا عمل جراحی دیگری داشته اید نیز لازم است پزشک خود را این موضوع باخبر سازید تا برای عمل بینی شما خطرناک نباشد.

جراح بینی در جلسه مشاوره بعد از بررسی سوابق پزشکی شما و با در نظر گرفتن سلامت عمومی تان، به بررسی دقیق نوع بینی و ساختار پوست بینی شما میپردازد. آمادگی روحی و روانی شما برای عمل نیز توسط پزشک مورد ارزیابی قرار میگیرد. همچنین عکس نمونه کارهای قبل و بعد جراحی بینی که مشابه بینی خودتان هستند را خواهید دید. درباره هزینه عمل نیز خواهید دانست و در نهایت میتوانید با مقایسه با پزشکان دیگر، تصمیم خود را برای انجام عمل قطعی کنید.

رژیم غذایی قبل از عمل؛ بایدها و نبایدها

واضح است که هر چیزی را که پیش از عمل بینی مصرف می‌کنید تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی و دوران نقاهت شما دارد.
از یک هفته قبل از جراحی نباید غذاهایی که لخته خون ایجاد می‌کنند را مصرف کنید. این غذاها شامل: مکمل‌های ویتامین و گیاهی، کپسول امگا ۳، زنجبیل، تخم کتان، بادمجان، سیر، گوجه فرنگی و سیب زمینی است. همچنین از مصرف الکل، کافئین و شیرین‌کننده‌های مصنوعی نیز بپرهیزید.

چای سبز به عنوان یک منبع آنتی‌اکسیدان معرفی می‌شود، اما این دم کردنی محبوب می‌تواند تاثیر منفی در بی‌هوشی، افزایش فشار خون و افزایش ضربان قلب داشته باشد. حداقل ده روز پیش از عمل بینی مصرف چای سبز را متوقف کنید و از پزشک خود زمان مناسب برای مصرف مجدد آن بعد از عمل را بپرسید.

خوردن غذاهای حساسیت‌زا ممنوع؛ حتی اگر به آن حساسیت ندارید!

شاید بگویید که ما به هیچ غذا یا ماده خوراکی حساسیت نداریم. اما در کل باید از غذاهای حساسیت‌زا دور بمانید؛ این غذاها شامل بادام زمینی، آجیل و خشکبار، شیر، ماهی و صدف، سویا یا گندم‌اند.

بعضی از غذاها باعث کند شدن دوره نقاهت و بهبودی می‌شوند و تاثیر منفی بر گردش خون دارند و حتی ممکن است در روند بیهوشی اختلال ایجاد کنند.
این غذاها شامل فلفل قرمز، چای سبز، گوجه فرنگی، سیر، دانه کتان، سیب زمینی و بادمجان می‌شود و خوردنشان طی ۲۴ ساعت قبل از عمل ممنوع است.

۲۴ ساعت قبل از عمل باید از غذاهایی که فیبر بالایی دارند، یعنی میوه ها و صیفی‌جات و سبزیجات، خودداری کنید. چون این غذاها هضم طولانی تری دارند. همچنین از مصرف غلات سبوس‌دار نیز بپرهیزید. چرا که کم بودن میزان مواد غذایی در بدن پیش از شروع جراحی بسیار مهم است و مصرف غذاهایی که راحت هضم می‌شوند در اولویت است.

غذاهای شب قبل از جراحی

بیشتر سوال بیماران این است که شب قبل از جراحی چه غذایی را بخوریم یا نخوریم؟ شما باید نوشیدنی و غذاهایی را بخورید که زود هضم باشند تا دستگاه گوارش شما تمیز باشد.
قبل از عمل جراحی از نوشیدنی‌های شفاف مثل آب، سودای لیمو و آب سیب استفاده کنید. از خوردن قهوه همراه با خامه، نوشابه و شیر و آبمیوه‌های دارای پالپ خودداری کنید.

مصرف دارو قبل از عمل بینی

بهتر است قبل از مصرف هر دارویی با پزشک جراح خود مشورت کنید و از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید. با این حال استفاده از برخی از داروها قبل از رینوپلاستی رایج است:

قرص زینک و ویتامین C: این مکمل ها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کنند و از این رو بهبود بعد از جراحی با سرعت بیشتری انجام می شود. همچنین زینک به طور ویژه باعث بهبود سریع تر زخم ها می شود.
ویتامین سی تاثیر فوق العاده ای در ترمیم بخیه ها دارد. قبل از جراحی بینی باید این دارو را برای نتایج بهتر مصرف کرد و بعد از جراحی نیز می توانید همچنان به دریافت این ویتامین از طریق خوردن میوه و سبزی ادامه دهید. این دو قرص باید به صورت روزانه و بعد از ناهار مصرف شوند.

کپسول اس.امپرازول: این دارو باعث کاهش رفلاکس معده می شود و در نتیجه تحمل مواد بیهوشی را برای فرد آسان تر می کند. این قرص باید روزانه و به صورت ناشتا مصرف شود.
آمپول ویتامین K: همانطور که میدانید ویتامین K نقش بسزایی در روند انعقاد خون دارد برای این منظور می بایست بدن را از نظر این ویتامین به خوبی قبل از جراحی تامین نمود. این آمپول ده میلی گرمی باید در فاصله ی یک هفته تا سه روز قبل از عمل تزریق شود.
قرص آلپرازولام: از این دارو برای کنترل اضطراب قبل از عمل بینی استفاده می شود. معمولاً استفاده، شب قبل از جراحی کافی است اما اگر میزان اضطراب شدید باشد در صورت تشخیص دکتر می توان از یک هفته قبل این دارو را مصرف کرد.

چه داروهایی را نباید قبل از جراحی بینی مصرف نمود؟

سوال دیگری که پیش می‌آید این است که باید مصرف داروها قبل از عمل بینی را نیز کنترل نمود. برای بدست آوردن نتایج و یا جلوگیری از بروز عوارض خطرناک نظیر خونریزی، باید مصرف برخی داروها را قطع و مصرف برخی را زیر نظر پزشک ادامه داد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

چه داروهایی را نباید قبل از جراحی بینی مصرف نمود؟

داروهایی که افراد ممکن است قبل از جراحی بینی دریافت کنند در سه گروه قرار دارد:

 • داروهای تجویزی
 • داروهای بدون نسخه
 • ویتامین ها و مکمل های گیاهی

برای جراحی بینی هر گروه از این داروها به طور بالقوه می‌تواند خطرناک باشد.

داروهای تجویزی

در مورد داروهای تجویزی احتیاطات بیشتری وجود دارد و قطع مصرف آنها حتماً باید با مشورت پزشک انجام شود. قبل از جراحی بینی آزمایشات مختلفی روی شما انجام شده و سوابق پزشکیتان بررسی می شود.

در این زمینه لیست داروهای تجویزی که مصرف می‌کنید نیز در اختیار پزشک قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه دستوراتی صادر می‌شود. برای مثال هر دارویی که باعث رقیق شدن خون شود مانند داروهای ضدالتهابی می‌تواند منجر به خونریزی قابل توجه در حین و بعد از عمل بینی شوند.

حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی با مشورت پزشک باید از مصرف این داروها خودداری کنید. از انواع این داروها می توان به ساریتا (آسپرین)، موبیک و ولتارِن اشاره کرد.

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه بیشتر خطرناک‌اند زیرا طیف وسیعی دارند و می‌توانند باعث عوارض زیادی شوند از این رو شما باید در صورت مصرف هرگونه داروی بدون نسخه به پزشک خود اطلاع دهید.

برای مثال از دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی باید از مصرف خودسرانه ی داروهایی نظیر نورفن، ناپروژ زنیگ، ایبوپروفن و داروهای درمان سرماخوردگی خودداری کنید.

ویتامین ها و مکمل های گیاهی

مصرف ویتامین و مسکن‌ها بعد از عمل بینی و قبل از آن همیشه با نتایج مثبت همراه نیست و بسیاری از کسانی که می‌خواهند جراحی بینی انجام دهند ممکن است از عوارض جانبی این مواد رنج ببرند. برای مثال روغن ماهی و ویتامین E می‌تواند منجر به افزایش خونریزی بینی شود.

مصرف زنجبیل یا دارچین می‌تواند منجر به افزایش رقت خون و احتمال بروز خونریزی شود. پس باید از مصرف این مواد به مدت یک هفته قبل و بعد از جراحی بینی خودداری کنید.

اکیناسه که یک شربت دارویی برای درمان سرماخوردگی است می‌تواند باعث ایجاد لخته‌های خونی شود و تعداد پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید را کاهش می‌دهد.

جینگو یک گیاه دارویی برای درمان مشکلات قلبی و خونی است که روند انعقاد خون را کُند می‌کند و می‌تواند در روند درمان مشکل‌زا باشد.

سایر احتیاطات دارویی پیش از جراحی بینی

داروهای باز کننده‌ی بینی می‌توانند باعث خونریزی شوند. سینِکس، دراکسین و اوتریوین از داروهای بسیار خطرناک پیش از جراحی هستند. اما مصرف داروهایی نظیر نازونِکس و رینوکورت ایرادی ندارد. همچنین داروهای ضد آسم نیز مجاز هستند.

ممنوعیت استعمال دخانیات قبل از عمل بینی

سیگار و هر نوع ماده دارای نیکوتین، منجر به تنگ شدن رگ‌ها و اختلال در خونرسانی می‌شود. بنابراین استعمال دخانیات از ۲ هفته پیش از عمل اکیدا ممنوع است. در ادامه‌ی این مقاله به این موضوع و دلایل آن به طور مفصل خواهیم پرداخت.

ممنوعیت مصرف نوشیدنی های الکلی

نوشیدنی‌های الکلی نیز با اثر مشابه دخانیات، خونرسانی را مختل می‌کنند. از عوارض دیگر مصرف نوشیدنی های الکلی آن است که:
الکل پوست شما را خشک می‌کند
الکل بر روی داروهای آرام بخش و بی‌حسی تأثیر می‌گذارد
الکل خون شما را رقیق می‌کند
بنابراین مصرف نوشیدنی الکلی نیز از دو هفته پیش از عمل ممنوع می‌باشد.

روز جراحی زیبایی بینی

بیمار باید روز جراحی ناشتا باشد؛ ۸ ساعت پیش از عمل از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است‌ محتویات معده برگردد و موجب بسته شدن راه تنفس بیمار شود.
روز قبل از جراحی استحمام کنید
خانوم‌ها بدون لاک و آرایش و آقایان با حداقل ریش و سبیل حاضر شوند.
استفاده از هرگونه زیورآلات و وسایل فلزی زینتی ممنوع می‌باشد.
ترجیحا یک لباس آزاد و بدون دکمه داشته باشید که بتوان بعد از عمل راحت پوشید.
روز عمل بینی، نیم ساعت قبل از ساعت مقرر به اتفاق یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشید.

بیهوشی عمل بینی

اگر با اینکه قصد جراحی بینی دارید از بیهوشی ترس دارید احتمالا ناشی از آن است که در گذشته برای بیهوش کردن بیمار از داروها و موادی استفاده می‌شد که ریسک بالا و عوارض خاصی بر جای می‌گذاشت. امروزه با پیشرفت در عرصه بیهوشی و داروسازی، متدهای جدید و داروهای متفاوتی با کیفیت بسیار بالاتر وجود دارند و مواد سابق منسوخ شده‌اند. آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه به شما کمک می‌کند تا به ترستان غلبه کنید. با ما همراه باشید

انواع روش های بیهوشی

اکثر روش‌های جراحی بینی بیش از یک ساعت به طول می‌انجامد. در این مدت باید شما را آرام و بدون حس نگه داشت تا دردی را احساس نکرده و اذیت نشوید. انواع روش‌های بیهوشی عبارت اند از:
بی‌حسی موضعی: برای عمل‌های سرپایی مناسب است. اما از آن جا که تنها باعث سستی بدن میشود و بیمار به طور کامل به خواب نمی‌رود، روش مناسبی برای جراحی بینی نمی‌باشد.

تزریق وریدی آرام بخش: در این روش فرد با تزریق داروهای بی‌هوشی به خواب می‌رود و پزشک برای کاهش درد، برای بینی بی‌حسی موضعی اعمال میکند تا بیمار دردی احساس نکند. در این نوع بیهوشی بیمار قادر است خودش نفس بکشد. چرا که تا حدی هوشیار است و حتی ممکن است جابجایی استخوان و صدای چکش را بشنود.
از آن جا که تنفس فرد به صورت طبیعی انجام می‌شود، ممکن است خونریزی به جریان تنفسی راه یابد و به ریه وارد شود. در این صورت امکان ایجاد مشکلات تنفسی برای افراد حین عمل بینی بیشتر می‌شود.
از دیگر مشکلات این نوع بیهوشی در عمل بینی را می‌توان گرفتگی عضلات همراه با درد دانست.

بیهوشی عمومی: رایج‌ترین روش بیهوشی، بیهوشی عمومی است. در این نوع بیهوشی، فرد کاملاً غیر هوشیار است و هیچ دردی را حس نمی‌کند.
سیگنال‌های حیاتی بیمار به یک دستگاه متصل می‌شود تا ضربان قلب، فشار خون، میزان هوشیاری، دمای بدن، فعالیت‌های مغز و… را نشان ‌دهد.
در صورت تشخیص متخصص بیهوشی، حین عمل نیز به بیمار دارو تزریق میشود. از این رو قبل از شروع جراحی زیبایی بینی، یک سوزن پلاستیکی باریک و نرم را وارد رگ می‌کنند و سوزن را داخل رگ باقی می‌گذارند. با این کار در صورتی که حین جراحی به تزریق دارو نیاز باشد، به رگ‌گیری احتیاجی نیست.
در بیهوشی عمومی، ماهیچه‌ها شل می‌شوند و توان باز نگه داشتن مجرای تنفسی را ندارند؛ بنابراین فرد نمی‌تواند نفس بکشد. قبل از عمل بینی یکی لوله پلاستیکی نرم را وارد نای می‌کنند و آن را به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می‌کنند تا بیمار به صورت کنترل شده، اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند.

خطرات بیهوشی

آلرژی به داروهای بیهوشی

احتمال حساسیت نشان دادن به داروی بیهوشی در آن دسته از افراد که به پنی‌سیلین آلرژی دارند بالاتر است. اگر شما نیز متقاضی جراحی بینی هستید باید در جلسه مشاوره‌ی پیش از عمل حساسیت‌های دارویی خود را با پزشک در میان بگذارید. متخصص بیهوشی نیز موظف است اتاق عمل را برای بروز اتفاقات احتمالی تجهیز کند تا در صورت بروز مشکل، سریعا اقدام به رفع آن کند.

جابجایی لوله تنفسی

با حضور متخصصین بیهوشی در اتاق عمل احتمال جابجایی لوله تنفسی به حداقل میرسد. نرسیدن اکسیژن میتواند خطرات جبران ناپذیری مثل مرگ مغزی به دنبال داشته باشد. از این رو متخصصین بیهوشی دائما موارد حیاتی را در اتاق عمل چک میکند.

امکان به هوش نیامدن

با پیشرفت روزافزون دنیای پزشکی احتمال آن که فرد پس از بیهوشی دیگر به هوش نیاید وجود ندارد و تاکنون گزارشی مبنی بر به هوش نیامدن افراد بعد از بیهوشی اعلام نشده است.

آیا ریسک بیهوشی برای من بالاست؟

جراحان می بایست قبل از آغاز جراحی عواملی را که باعث بالا رفتن ریسک بیهوشی می شود بررسی کنند. برای مثال:

 • آیا متقاضی به بیماری قلبی مبتلاست؟
 • آیا متقاضی به مشکل تیروئیدی مبتلاست؟
 • آیا متقاضی داروی خاصی مصرف می کند؟
 • آیا متقاضی تجربه بیهوشی و جراحی داشته است؟

جراح و متخصص بیهوشی با پاسخ این سوالات نسبت به سابقه پزشکی بیمار آگاهی پیدا می‌کنند . بر اساس آن می‌توانند ریسک جراحی و بیهوشی را بر اساس شرایط بیمار تخمین بزنند. بنابراین در صورت نیاز، با اقدامات خاصی از بروز خطرات احتمالی جلوگیری خواهند کرد.

تزریق داروی بیهوشی در اتاق عمل

متخصص بیهوشی قبل از شروع جراحی زیبایی بینی بالای سر شما می‌آید و حال عمومی تان را جویا می‌شود. او باید بر اساس نتایج آزمایشات، نوع و مقدار داروی بیهوشی را برای تزریق آماده کند.
قبل از تزریق داروی بیهوشی، با قرارگیری یک ماسک اکسیژن روی دهان و بینی بیمار چند ثانیه ای در آن تنفس می کند تا سطح اکسیژن خون مقداری بالا رود. چند دقیقه بعد از اینکه داروی بیهوشی وارد بدن بیمار شود، کم کم به خوابی عمیق فرو خواهد رفت. این خواب شبیه به خواب معمولی نیست. خواب طبیعی شما با صدای بلند، ضربه یا یک عامل تحریک کننده به پایان میرسد و شما هوشیار میشوید. اما اگر بیهوش باشید هیچ دردی را احساس نمی کنید، هیچ صدایی نمی شنوید و در مجموع هیچ چیز شما را بیدار نمی کند. این بیهوشی و بی دردی تا زمانی که داروهای بیهوشی به شما تزریق می شود باقی خواهد بود.

ریکاوری و ترخیص

بعد از عمل به اتاق ریکاوری یا احیاء منتقل می‌شوید و به شما سرم وصل می‌شود تا زمانی که کامل به هوش بیایید. وقتی که به هوش می آیید روی بینی تان آتل پلاستیکی و زیر بینی گاز استریل قرار گرفته است. در این اتاق به مدت چند دقیقه تحت نظر قرار میگیرید تا به طور کامل به هوش آیید. سپس به بخش منتقل می‌شوید و چند ساعتی را آنجا می‌گذارنید تا زمانی که مرخص شوید. در این مرحله اگر پزشک صلاح بداند تامپون بینی را خارج می‌کند یا به روز بعد موکول می‌کند.بعد از قطع سرم و درآوردن سوزن پلاستیکی از رگ، در صورتی که هیچ مشکلی مشاهده نشود مرخص می‌شوید.شما گلودرد خفیفی نیز خواهید داشت که شبیه آنچه احتمالا هنگام سرماخوردگی تجربه کرده اید میباشد. علت آن قرار دادن لوله پلاستیکی در گلو هنگام جراحی است. این درد معمولا ظرف چند ساعت و یا نهایتا ظرف یکی دو روز برطرف می شود.

عوارض مختصر بعد از بیهوشی

حالت تهوع و استفراغ: از عمومی ترین پیامدهای ناشی از بیهوشی حالت تهوع و استفراغ است. عموما این حالت در ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی رخ می دهد و به ندرت دیده شده تا چند روز ادامه یابد. این عوارض ناشی از داروی بیهوشی است که البته در حال حاضر به دلیل اینکه از بهترین داروهای بیهوشی در کشور استفاده می شود، استفراغ و تهوع ناشی از بیهوشی بسیار کم شده است.
احساس لرز: هیپوترمی احساس لرزی است که زمان به هوش آمدن حس میشود. حتما شما نیز بدون بیهوشی عمومی آن را تجربه کرده اید؛ حس لرز و مورمور شدن که در سطح پوست با دانه دانه شدن پوست و سیخ شدن موهای روی پوست، خود را نشان می دهد.
گلودرد: از دیگر عوارض بیهوشی عمومی، گلودرد است که در زمان به هوش آمدن حس میشود. اغلب ممکن است با گرفتگی خفیف صدا و خشکی دهان نیز همراه باشد.
سردرد: این عارضه در بیهوشی های موضعی رخ می دهد. سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی کوتاه مدت، تجربه ای مشترک در اغلب افراد تحت بیهوشی موضعی است.
درد عضلانی: قرار گرفتن نامتعارف اندام ها در زمان جراحی سبب بروز درد در شانه ها، پشت و قفسه سینه می شود. معمولا این درد ها پس از ۲ الی ۳ روز بدون نیاز به داروی خاصی از بین می رود. در افراد سیگاری این مشکلات بیشتر دیده میشود. همچنین در برخی افراد که بیماری های زمینه‌ای از جمله فشار خون مزمن، بیماری‌های قلبی زمینه‌ای، نارسایی قلبی پیشرفته، نارسایی ریه، ضایعات مغزی و … دارند، بیهوشی می‌تواند پیامدهای خاص خود را داشته باشند.

ایروی چیست

ایروی بینی (Nasal Airway) یا ایروی بینی-حلقی همان ابزاری است که از در نای بیمار قرار داده می‌شود تا راه‌ هوایی او باز نگه داشته شود. همانطور که اشاره کردیم، زمانی که فرد در بیهوشی کامل به سر میبرد، عضلات فک شل شده و این باعث شل شدن زبان می شود. در نتیجه زبان به عقب رفته و آن و موجب انسداد راه هوایی و خفگی بیمار می‌شود. این وسیله با ممانعت از به عقب برگشتن زبان، راه هوایی بیمار را باز نگه میدارد.

اسپلینت بینی چیست؟

اسپلینت بینی، گچ بینی یا پلاستر بینی نوعی آتل از جنس سیلیکون است که به عنوان محافظ بینی بعد از رینوپلاستی توسط شخص جراح روی بینی بیمار قرار می گیرد تا به استخوان و غضروف‌های بینی کمک کند تا زمان ترمیم از جای خود حرکت نکنند و دفرمه نشوند.

تامپون چیست؟

تامپون بینی نوعی گاز استریل است که پس از جراحی، به پماد تتراسایکلین آغشته شده و در دو حفره بینی جای داده میشود. هدف استفاده از تامپون بینی، فشرده کردن مخاط بینی و غضروف برای فرم گیری بهتر، فشرده کردن مخاط بینی دو طرف برای محکم شدن تیغه بینی و اعمال فشار روی عروق خونی جهت کنترل خونریزی است.
درون تامپون بینی ممکن است به شکل یک استوانه خالی باشد تا مانع تنفس بیمار از راه بینی نشود. در غیر این صورت ممکن است ۱ الی ۲ روز (بسته به نظر پزشک) بیمار از دهان نفس بکشد. برای جلوگیری از خشکی دهان نیز توصیه میشود بیمار به نوشیدن مایعات بیشتری اقدام کند.

عمل بینی بدون تامپون

از آنجا که خارج کردن تامپون برای بیمار دردناک و ناراحت کننده است، امروزه فقط در موارد خاص از تامپون بینی استفاده میشود. مثل شکستگی های ناپایدار بینی. در واقع می‌توان موقعیت تیغه بینی را در جای خود حفظ کرد بدون آنکه از تامپون استفاده نمود. این کار به کمک بخیه‌های ظریف در داخل بینی انجام می‌شود که بدون ایجاد ناراحتی برای بیمار خودبه‌خود جذب می‌شوند. پره‌های بینی نیز با استفاده از رادیوفرکانسی و یا روش‌های کم تهاجمی تحت درمان قرار می‌گیرند، در نتیجه جلوی خون‌ریزی گرفته خواهد شد و دیگر نیاز به استفاده از تامپون نمی‌باشد. به کمک روش‌های نوین جراحی امروزه در کمتر از ۵ درصد موارد جراحی بینی از تامپون بینی استفاده می‌شود.

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان جراحی بینی بستگی به نوع بینی، نوع جراحی و مهارت جراح دارد. یک عمل جراحی معمولا به طور میانگین دو ساعت به طول می انجامد.
مقدماتی مثل پذیرش، صحبت پیش از عمل با پزشک جراح و آماده شدن برای بیهوشی نیز از یک ساعت قبل عمل انجام میشود.
پس از عمل، بیمار یک ساعت در اتاق ریکاوری به سر میبرد تا به تدریج به هوش بیاید. سپس حدود ۶ ساعت در بخش استراحت می کند و در صورت نرمال بودن علائم حیاتی، ترخیص می شود.

مدت زمان جراحی بینی به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع بینی: عمل بینی های گوشتی زمان بر تر از بینی های غضروفی است. بینی هایی که غضروفهای ضعیف دارند و نیاز به انجام پیوندهای غضروفی به بینی دارند، جراحی شان زمان بیشتری به طول می انجامد.
نوع جراحی: اینکه جراحی با روش باز انجام می‌شود یا روش بسته. این‌که بیمار قبلا عمل کرده یا بینی ترمیمی است و قبلا جراحی شده است. اینکه جراحی قبلی توسط جراح دیگری انجام شده باشد یا جراح فعلی همگی از عواملی هستند که روی مدت زمان انجام جراحی تاثیر دارند.
مهارت جراح: بدیهی است که هر چه جراح با تجربه و ماهرتر باشد در زمان کوتاه تری می تواند بینی را جراحی کند.

بعد از جراحی زیبایی بینی

پس از عمل زیبایی بینی، دوره بسیار حساس و سرنوشت سازی پیش روی بیمار است. که به مراقبت های ویژه نیاز است. چون بخش عمده‌ای از روند بهبودی این جراحی، بر عهده خود فرد است و با مشورت گرفتن از پزشک جراح خود می‌واند دستورالعمل‌های مراقبتی درست را اجرا و دوران نقاهت کوتاه‌تر و نتیجه بهتری داشته باشد.

پانسمان بینی

از دلایل توصیه به پانسمان بینی پس از جراحی زیبایی آن است که به رسیدن بیمار به بینی با ظاهر مطلوب تر کمک می‌کند. این کار در کاهش تورم پوست نیز بسیار موثر است. پانسمان بینی بعد از عمل جراحی بینی با قرار گرفتن اسپلینت و گاز استریل زیر و روی بینی انجام می‌شود. منظور از پانسمان بینی، مجموعه اسپلینت و گاز استریل زیر بینی است.

نوع پانسمان بینی

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند بانداژ پزشکی هایپوآلرژیک بگیرید. اندازه‌ی این بانداژ نیم اینچ است.

تعویض پانسمان بینی

اسپلینت یا گچ بینی باید یک هفته روی بینی بماند اما گاز استریل زیر بینی را می توانید هر شش ساعت یک بار عوض کنید. وجود ترشحات خونابه ای تا چند روز بعد از عمل بینی طبیعی است و نیاز به نگرانی نیست. گاز استریل زیر بینی برای نگهداری این ترشحات استفاده می شود. هر وقت ترشحات قطع شد میتوانید پانسمان زیر بینی را استفاده نکنید.

مراحل تعویض پانسمان

به دنبال تکنیک های جراحی، پزشکان رویکردهای متفاوتی برای پانسمان کردن دارند. انواع بینی و ضخامت پوست نقش بسزایی در تعیین نوع انجام پانسمان دارد. به طور کلی مراحل تعویض پانسمان به صورت زیر است:

 1. پل بینی:
  برای پانسمان کردن پل بینی، ۳ الی ۵ تکه نوار لازم است. توصیه می شود که اولی روی supra tip edema و در ادامه روی بینی قرار گیرد. هر نوار باید تقریبا یک بخش قبلی را پوشش دهد. مهم فشار آرامی ست که به این نواحی وارد شود.
 2. نوک بینی:
  نوک بینی باید به شکل U پانسمان شود. طوری که سوراخ های بینی شامل آن نباشد. بخش بالایی نوک بینی باید بدون پوشش بماند. طبق نوع جراحی، ممکن است نیاز باشد نوک بینی را هم در نظر گرفت.
 3. تکرار:
  در این مرحله باید اولین گام را تکرار کنید، معمولا تکرار گام دوم نیاز نیست. فشار خفیف باید موقع تکرار این پروسه انجام گیرد.

باز کردن بانداژ بینی

به مدت ۲ تا ۳ هفته بعد از رینوپلاستی، باید پانسمان را هر ۲ یا ۳ روز یک بار عوض کنید. بینی بعد از جراحی جهت بهبودی حداقل به ۲ماه نیاز دارد؛ بنابراین برداشتن پانسمان هم به اندازه گذاشتنش مهم است. چرا که پوست خیلی نازک شده، و نباید فشار اضافی به آن وارد شود.

تاثیر انواع دخانیات بر روی بینی

نیکوتین موجود در سیگار باعث کاهش قطر رگ‌ها می‌شود. تنگی رگ‌ها نیز موجب نرسیدن خون حین جراحی بینی به بافت‌های آسیب‌دیده خواهد شد. در طول دوران نقاهت، نیاز بافت‌ها به اکسیژن افزایش می‌یابد. اما تنگی رگ‌ها ناشی از نیکوتین، روند بهبود فرد را کند می‌کند و همچنین خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش می‌دهد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که قبل و بعد از جراحی بینی، کشیدن سیگار حداقل به مدت ۲ هفته، کنار گذاشته شود. به طور کلی با قطع استعمال دخانیات در طول دوران نقاهت، احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی در افراد به حداقل می‌رسد.

تاثیر سیگار کشیدن در بیهوشی

استعمال دخانیات مشکلات بسیار زیادی را برای بیهوشی افراد ایجاد می‌کند. هنگام بیهوشی، قلب بیمار نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد. با کشیدن سیگار، مقدار زیادی کربن دی اکسید و کربن مونواکسید وارد بدن میشود. به موجب آن، حین جراحی تغییرات زیادی در ضربان قلب مشاهده می‌شود.
به طور کلی در افراد سیگاری، عارضه بیهوشی و عفونت نسبت به سایر اشخاص بیشتر می‌باشد.

 1. افزایش ورم و کبودی
  وقتی سیگار رگها را تنگ میکند، ورم و کبودی بعد از جراحی بیشتر می شود. رفع این عارضه آسان نیست. بر اساس تحقیقاتی که به تازگی انجام شده پزشکان معتقدند ورم و کبودی ناشی از عمل جراحی بینی در افراد سیگاری حدود ۱۸ ماه پایدار خواهد ماند.
 2. تداخل دارویی
  بسیاری از داروهایی که قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی ممکن است توسط پزشک معالج تجویز شود، با الکل و سیگار تداخل دارند و می تواند موجب بروز عوارض خطرناک شود.
 3. باقی ماندن جای زخم
  در افراد سیگاری به دلیل مواد تشکیل دهنده سیگار جای زخم و بخیه ها روی پوست باقی می ماند و پوستشان کدر و کبود می شود. اگر شما هم سیگار می کشید و قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید، بهتر است با اراده سیگار را کنار بگذارید و تاثیر این اقدام را در دوران نقاهت خود مشاهده کنید.

روش‌های تسریع بهبودی

 • توصیه‌های پزشک جراح تان را جدی بگیرید. کاربردی‌ترین اطلاعات و دستورالعمل‌ها همان است که جراح پلاستیک خوب، به شما می‌دهد.
 • در صورت هر گونه احساس غیر عادی، فورا آن را با پزشک در میان بگذارید.
 • سرتان را بالا نگه دارید؛ حتی موقع خواب! خوابیدن به پهلو هم باعث تورم و طولانی شدن روند بهبود می‌شود و هم ممکن است موجب کج شدن بینی شما به یک سو شود.
 • در ۷۲ ساعت بعد از عمل، حتما از کمپرسور یخ استفاده کنید. اما آن را روی گونه‌هایتان بگذارید؛ طوری که تغییری در استخوان یا غضروف ایجاد نشود.
 • به اندازه کافی در طول شبانه‌روز استراحت کنید.
 • با داشتن یک رژیم غذایی سالم، مواد مغذی لازم برای بهبودی را به بدنتان برسانید. همان‌طور که می‌دانید پس از هر عمل جراحی، آن‌چه می‌خورید از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله تغذیه بعد از جراحی مراجعه کنید
 • از دوش آب گرم یا خوردن غذاهای داغ پرهیز کنید. گرما مانع بهبودی تورم بافت های بینی شما می‌شود.
 • فین نکنید.
 • سعی کنید بیشتر از دهان خود برای نفس کشیدن استفاده کنید.
 • در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید. ممکن است پوست شما در ناحیه بینی دچار سوختگی شود یا حتی باعث تیرگی و تورم زخم‌های شما شود.
 • عینک نزنید.
 • سیگار نکشید و از قرار گرفتن در معرض دود هم خودداری کنید
 • تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده، به هیچ وجه ورزش سنگین نکنید.

مسافرت بعد از عمل بینی امکان پذیر است؟

پیشنهاد می شود بیمار پس از جراحی از هر گونه فعالیت غیر ضروری بپرهیزد. در روز نخست پس از جراحی بیمار نباید شخصا رانندگی کند. چرا که اثرات داروی بیهوشی ممکن است باقی مانده باشد و در حالت خواب آلودگی به سر برود. حتی در روزهای بعد نیز پرهیز از مسافرت غیرضروری (چه زمینی چه هوایی) توصیه می‌شود. بهتر است در هفته اول از هر گونه تکان خوردن شدید یا حرکت سر اجتناب کنید. چون بافت‌های بینی در حال ترمیم هستند و دوران حساسی را سپری می‌کنند.
مسافرت هوایی پس از عمل زیبایی بینی، شما را درگیر اختلاف فشار می‌کند. این امر موجب حساسیت و تورم و احساس گرفتگی گوش و بینی شده و بیمار را می آزرد. احتمال واکنش بافت‌های بینی به این اختلاف فشار هوا نیز بالاست که این امر می‌تواند موجب خونریزی از بینی شود.

آیا آفتاب گرفتن بعد از عمل بینی ضرر دارد؟

پس از رینوپلاستی حساسیت بینی نسبت آفتاب مستقیم یا حتی محیط گرم بسیار بالا می رود. اشعه خورشید می‌تواند موجب افزایش رنگدانه‌های پوستی در ناحیه عمل و برش‌های جراحی شود. همچنین به علت بی‌حس بودن پوست بینی، تشخیص آفتاب سوختگی مشکل است. بنابر این بسته به ضخامت پوست فرد، پیشنهاد می‌شو‌د طی یک بازه زمانی ۳ تا ۶ ماهه از قرارگیری در معرض خورشید یا رفتن به سولاریم خودداری کند. چون موجب ورم کردن بینی و در نتیجه تاخیر در بهبودی می‌گردد. اگر پوست ضخیم نباشد می‌توان زمان کوتاه‌تری را برای این امر در نظر گرفت.

ماساژ بینی بعد از عمل

جهت کاهش ورم، افزایش خونرسانی و تسریع بهبودی، همچنین پیشگیری از تشکیل بافت‌های جدید روی زخم‌های داخل بینی، جراح بینی ممکن است پس از عمل، ماساژ را برای بیمار تجویز کند.
این نکته بسیار حائز اهمیت است که ماساژ بینی فقط در مواردی صورت می‌گیرد که جراح تشخیص دهد انجام آن برای کمک به شکل‌دهی بهتر به بینی نیاز است و نباید خودسرانه اقدام به ماساژ دادن بینی عمل شده کنید. روش این ماساژ نیز با توجه به نوع بینی و نوع جراحی، متفاوت است.

دوره نقاهت جراحی عمل بینی چقدر است؟

با گذشت یک هفته‌، اسپلینت را از بینی برمی‌دارند. بعد از آن دیگر علائم قابل توجهی روی صورتتان نیست. البته گاهی ممکن است بهبود کبودی‌ها تا ۲ هفته به طول انجامد. پس از آن به مرور، بیشتر تورم صورت فروکش می‌کند و کبودی‌ها رفع می‌گردد. بیمار بعد از یک ماه می‌تواند حتی به ورزش‌های سبک نیز بپردازد.
بعد از ۲ ماه استخوان‌ها دارای پایداری خوبی شده‌اند و به راحتی امکان عینک زدن، فین کردن و تمرینات ورزشی سنگین‌تر نیز فراهم است. طی سه ماه بعدی، بی حسی‌ها و احساسات غیرطبیعی و گاها آزاردهنده نیز با شما خداحافظی خواهند کرد.

چه مدت طول می کشد تا نتایج نهایی را مشاهده کنم؟

نتیجه کلی بلافاصله پس از عمل نیز قابل مشاهده است؛ اما مدت زمان دیدن نتیجه نهایی فرم بینی بعد از عمل، بیشتر به نوع بینی شما بستگی دارد که گوشتی باشد یا استخوانی. به طور کلی بعد از گذشت ۶ ماه تا یک سال و گاهی بیش از آن، ورم بینی کاملا رفع می‌شود و شما شکل بینی جدید خود را خواهید داشت.

 

ما در این بخش سعی کردیم که به شما برا پیدا کردن دکتر متخصص در حوزه زیبایی کمک کنیم.
همچنین می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر و آگاهی از انواع مدل‌های عمل زیبایی بقیه مقالات ما را نیز مطالعه کنید و سوالاتتان را با ما در میان بگذارید.

در آخر باز هم بر این نکته تاکید می‌کنیم که برای انجام عمل‌های زیبایی، بعد از تصمیم نهایی شخصی‌تان حتما باید از دکتر متخصص و مجربی کمک بگیرید تا نتیجه مطلوب و مورد پسند شما را در پی داشته باشد.

 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

  Call Now Button