جراحی بینی


جراحی بینی

گاهی افراد از اندازه، شکل و ظاهر بینی خود ناراضی هستند و به دنبال ایجاد برخی تغییر در آن می گردند. جراحی زیبایی بینی یک روش بسیار مناسب جهت رفع این مشکلات به شمار می آید. ایجاد تغییر در فرم بینی، رفع مشکلات داخلی بینی، برداشتن قوز بینی، رفع انحراف بینی و … می تواند از دلایل انجام جراحی زیبایی بینی باشد.

در چند سال اخیر جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی رواج بسیار زیادی پیدا کرده است، جراحی بینی متناسب با چهره و ایجاد هماهنگی بین بینی و سایر اعضای صورت کمک بسیاری در زیباسازی چهره می نماید.

گاهی نیز علت ایجاد بد فرمی در بینی و نارضایتی افراد، به دلیل نافرم بودن فک و یا چانه می باشد. به همین منظور هنگام مراجعه به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، بعد از بررسی اعضای صورت مشکلات صورت فرد مشخص و پس از آن فرد می تواند به جراحی که تاثیری در زیبایی او دارد بپردازد.

جراحی بینی

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز یا بسته انجام می شود. در حال حاضر ۹۵ درصد جراحی بینی به شکل open انجام می شود برای اینکه با دید مستقیم هست و برخلاف نوع Close که امکان مشاهده بافت وجود ندارد و تنها می توان با لمس کردن می توان جراحی را انجام داد. لذا در روش باز تاثیرات بسیار دقیق‌تر و با نتیجه مطلوب تری همراه است و میزان جراحی ترمیم و روتوش در این نوع تکنیک بسیار پایین تر است.

جراحی بینی گوشتی

نکته ای بسیار مهم در جراحی بینی نوع پوست بیمار می باشد همان طور که شنیدید برخی اوقات گفته می شود که جراحی بینی های گوشتی نتیجه مطلوبی ندارند.

در واقع هر چقدر پوست ضخیم تر باشد، آن میزان بهبودی که از عمل حادث می شود، معمولا کمتر خواهد بود. به طور مثال در بینی گوشتی نتیجه عمل حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بهبودی دارد و این بدان معنا نیست که نتیجه عمل خوب نیست، میزان بهبودی ما نسبت به پوست نازک تر کاهش خواهد داشت.

بینی به شش دسته تقسیم بندی می گردد، طیف میانی یعنی سه و چهار بهترین طیف برای عمل های بینی با پوست بسیار نازک و بسیار ضخیم در دو طیف این وضعیت پوستی، نتیجه عمل متوسط تا خوب خواهد بود. بینی به هر حال به سمت بهبودی می رود ولی میزان بهبودی آن ها نسبت به بینی های با پوست مناسب کمتر خواهد بود.

جراحی بینی استخوانی

بینی های با پوست نازک و استخوان های برآمده را بینی های استخوانی می نامند. در حقیقت درصد موفقیت این نوع جراحی بینی به دلیل داشتن پوست نازک بیشتر بوده و همچنین تا حدودی میزان بهبودی آن ها به نسبت بینی های گوشتی بیشتر خواهد بود.

جراحی بینی فانتزی

متاسفانه ظاهری بینی های فانتزی را به شکل بسیار غلط جراحی می کنند. بدین صورت که بینی را با یک شیب بسیار شدید، نوک بینی بسیار تیز و یک بینی که کاملا واضح است که جراحی انجام شده است.

در صورتی که هنر جراحی پلاستیک عمل جراحی بینی می باشد که بیننده متوجه جراحی نشود و زمانی که افراد به صورت بیمار نگاه می کنند بینی آنقدر متقارن و زیبا است که بیننده به هیچ وجه متوجه تغییرات شدیدی که در بعضی از مواقع در بینی های فانتزی ایجاد می گردد، نمی شود.

به هر حال بر اساس درخواست بیماران بینی ها به شکل های مختلفی عمل می‌شوند. بینی فانتزی معمولا دارای مشکلات تنفسی هستند و آبریزش های بسیاری دارند.

که به هر قیمتی سعی بر این دارند که بینی را کوچک نمایند و این باعث می شود که فضای مساعدی برای تنفس ایجاد نشود.

در واقع هدف از جراحی بینی برطرف کردن مشکلات بینی است به طور مثال بینی که با یک برآمدگی، عدم تقارن در راست و چپ، انحراف سپتوم و یا مشکلاتی که در ناحیه تیپ بینی وجود دارد مراجعه می کنند و تمام تلاش‌ جراح پلاستیک متقارن کردن و زیبا کردن بینی برای صورت می باشد.

در برخی موارد افراد تمایل دارند به گونه ای جراحی شوند که دیگران متوجه شوند که جراحی انجام داده است، که این نوع بینی ها نتیجه یک بینی فانتزی خواهد بود.

سن مناسب جراحی بینی

سن مناسب جراحی بینی از سن ۱۸ سال در آقایان و ۱۶ سال در بانوان از نظر علمی تعریف شده است ولی پیشنهاد می شود که تمامی افراد پس از سن ۱۸ سالگی برای جراحی بینی مراجعه نمایند.

در واقع در سن ۱۶ سالگی رشد استخوان در زنان و ۱۸ سالگی رشد استخوانی در آقایان متوقف می‌شود، لذا این سن، بهترین زمان برای ایجاد تغییرات در جهت بهبودی مواردی که باعث مشکلات در بینی شده اند گزارش شده است.

اقدامات قبل از جراحی بینی

زمانی که فردی کاندید جراحی بینی می شود، بررسی های قبل از جراحی بینی مورد نیاز است.

با توجه به سن بیمار در صورتی که زیر ۴۰ سال باشد، آزمایش خون ساده، آزمایش cbc و وضعیت انعقاد خون و یک عکس قبل از عمل مورد نیاز است.

عکس قبل از عمل یک مورد بسیار مهم در جراحی عمل بینی است. برای آنکه قبل از عمل جراح بینی تغییرات را روز قبل از عمل طراحی می نمایید و در روز جراحی با نگاه کردن به آن عکس جراحی خودش را انجام می دهد، برای اینکه بیمار در زمان جراحی به صورت خوابیده است ولی عکس به صورت ایستاده از بیمار گرفته می شود و با نگاه کردن با آن عکس تغییرات مورد نیاز را بررسی نموده و سپس به اصلاح آن ها می پردازند.

یکی از مهمترین مواردی که بایستی به آن دقت شود مصرف داروها و مصرف سیگار قبل از جراحی است. داروهای nc همانند بروفن، ناپروکسن، آسپرین بایستی ده روز قبل از جراحی متوقف شده باشد و پس از آن دیگر مصرف نشده باشد.

همچنین داروهای چاقی و لاغری که سبب افزایش انعقاد خون می شود، بایستی ده روز قبل از جراحی متوقف شده باشد.

مصرف سیگار بایستی دو هفته قبل از جراحی کنار گذاشته شود و مجدد پس از جراحی هم بایستی دو هفته مصرف نشود، همین طور این موارد برای قلیان نیز بایستی رعایت شود.

در صورتی که فردی سابقه حساسیت فصلی و آبریزش بینی است، بایستی آگاه باشد به مدت دو هفته پس از جراحی این وضعیت تشدید خواهد شد و پس از دو هفته مجدد به وضعیت قبل از جراحی باز می گردد.

جراحی زیبایی بینی یک عمل آناتومیک است و مسلما فیزیولوژی بینی که همان حساسیت و آبریزش بینی است پس از جراحی تغییری نخواهد کرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد. به طور معمول این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و یک عمل مینور می باشد. بیمار پس از عمل جراحی دو تا سه ساعت بیهوشی به حالت عادی برخواهد گشت و به خانه خود می تواند مراجعه نمایید.

مراقبت های ده روز اول پس از جراحی

معمولا روز اول پیشنهاد می شود تا یک فرد بیمار را همراهی نمایید، که پس از جراحی بتواند او را همراهی نمایید. در حالت کلی عمل بینی دردناک نیست و نیاز به مسکن ندارد.

پس از جراحی زیبایی بینی معمولا یک خونابه ای از بینی به مدت سه روز خارج خواهد شد که یک گاز جلوی بینی ممکن است خونی شود، این وضعیت طبیعی است و به مدت دو تا سه روز از بین می رود و بیمار پس از این زمان می تواند گاز جلوی بینی را بردارد.

معمولا زمانی که از مش استفاده نمی شود از یک گاز وازلین در جلوی سوراخ های بینی گذاشته می شود که معمولا هشت ساعت پس از جراحی توسط بیمار یا پرستاران کلینیک یا بیمارستان برداشته خواهد شد و عموما از مش در بینی استفاده نمی شود.

هفت تا ده روز پس از جراحی از داروهای مسکن NC نبایست استفاده شود. اگر در هر صورت بیمار درد داشته باشد می تواند از استامینوفن یا کدیین استفاده نمایید.

پس از جراحی بینی بیمار می بایست از پمپ شست و شو بینی هر هشت ساعت با دو پاف در هر سوراخ بینی در حالت نیمه خوابیده استفاده شود و محتویات بینی وارد حلق می شود که در این صورت می توانند آن را خارج نمایند.

فین کردن پس از جراحی بینی ممانعتی ندارد و تنها تفاوت آن چنین است که فرد نمی تواند سوراخ های بینی را بگیرد و حتما باید دو سوراخ باز فین شود، تا ترشحات موجود در داخل بینی خارج شود و دقت نمایید از فشار بسیار کمی برای فین کردن استفاده نمایید.

هفت تا ده روز پس از جراحی آتل پلاستیکی بینی برداشته می شود و در صورتی که اگر بخیه ای در ناحیه بینی وجود داشته باشد، بخیه ها کشیده می شود. در صورت و بینی بهتر است بخیه های غیر قابل جذب استفاده شود، برای همین بخیه ها هفت تا ده روز پس از جراحی بینی کشیده می شود.

نکته ای که بایستی به آن دقت شود این است که بخیه های غیر قابل جذب اسکار و آثار کمتری را بر روی پوست می گذارند.

استحمام پس از جراحی بینی

پس از جراحی بینی می توان استحمام نمود به شرطی که آب بر روی ناحیه بینی ریخته نشود، به طور مثال سر خود را به سمت عقب ببرید و موهای خود همانند آرایشگاه بشویید.

تغذیه قبل و بعد از جراحی بینی

تغذیه قبل از جراحی بینی که مشکلی ندارد و معمولا از ۱۲ ساعت قبل از جراحی بهتر است ناشتا باشد و هر نوع مایعات و مواد غذایی را مصرف نکند.

پس از جراحی بینی از نظر رژیم غذایی محدودیتی وجود ندارد ولی بایستی از غذا های نرم استفاده نمایید. به طور مثال از سیب و ته دیگ که نیاز به جویدن زیاد دارد جلوگیری شود و از مواد غذایی استفاده شود که میزان جویدن آن آسان تر و ملایم تر باشد.

چسب زدن بینی پس از جراحی

چسب زدن بینی نتیجه در عمل جراحی ندارد. برخلاف مواردی که ذکر می شود بایستی بدانید که چسب زدن بینی فقط برای این مورد انجام می دهید، که در زمانی که بینی حالت غیر طبیعی و متورم است مورد توجه بیش از حد بیمار و اطرافیان قرار نگیرد.

هدف از چسب زدن بینی آن است که تورم بینی کاهش پیدا کند و تا حدالامکان بینی به حالت طبیعی خود بازگردد. در واقع چسب زدن هیچ تاثیری در نتیجه جراحی زیبایی بینی نخواهد داشت. لذا بیش از یک ماه نیازی به چسب زدن نخواهد بود.

چسب زدن بینی به مدت یک ماه تنها به دلیل کاهش تورم می باشد. بهتر است بیش از یک ماه چسب زده نشود و چسب به صورت کاملا ملایم بر روی پوست گذاشته شود، در صورت لزوم در طول این یک ماه می توانید چسب خود را بردارید.

فعالیت ورزشی پس از جراحی بینی

فعالیت های ورزشی سبک پس از دو ماه و شش ماه پس از جراحی بینی می تواند فعالیت سنگین ورزشی را شروع نمایید. اما اگر فردی تصمیم به وزنه برداری دارد بهتر است زمانی که از وزنه استفاده می نمایید در طول چهارسر بینی استفاده نمایید که این مورد باعث کاهش تورم بینی خواهد شد.

آیا در دوران بارداری و شیردهی می توان جراحی بینی انجام داد؟

جراحی بینی در دوران بارداری به دلیل تورم های ناحیه مختلف صورت و اندام های مختلف ممکن است بررسی پذیر نباشد، لذا عمل بینی نبایست در این دوران انجام شود. در هر صورت در هنگام بارداری استفاده از بیهوشی و داروهای مورد نظر برای جنین خطرناک است.

پیشنهاد جراحان پلاستیک این چنین است که جراحی بینی در دوران شیردهی امتناع شود. به طور معمول یک سال پس از زایمان می توان جراحی بینی را انجام داد و داروهایی که به منظور بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد از طریق شیر به جنین انتقال نمی یابد.

جراحی ترمیمی بینی

بایستی بدانید در حالت معمول در بهترین شرایط ۹۵ درصد مواقع عمل بینی موفقیت آمیز است و تنها ۵ درصد نیاز به روتوش خواهد داشت.

روتوش بدین معناست که اقدامات بسیار کوچک تر نسبت به جراحی اولیه، به طور مثال باقی ماندن کمی هام در ناحیه پشت بینی که بدون بیهوشی برطرف می شود. لذا ۹۵ درصد نیازی به جراحی ثانویه بینی نیست و در ۵ درصد ممکن است نیاز به جراحی وجود داشته باشد که این جراحی به نسبت جراحی اولیه بسیار کوچکتر خواهد بود و این تنها به شرطی است که جراحی توسط جراح بینی مجرب و دارای تخصص و تحصیلات آکادمیک دانشگاهی انجام شود.

در صورتی که جراحی توسط افراد غیر متخصص انجام شود، جراحی ترمیمی بینی عمل بسیار سنگین تر از جراحی اولیه است و نیاز به استفاده از دنده، گوش و فاشیایی سر داشته باشد، که یک عمل طولانی تر و حدود چهار تا پنج ساعت خواهد بود.

زمان انجام جراحی ثانویه بینی بایستی یک سال پس از جراحی اولیه انجام شود و این بدان معناست که تمام مشکلات بینی در صورت خود را نشان دهد و عمل ترمیمی باعث برطرف مشکلات خواهد شد و بافت ها پس از یکسال توانایی تحمل را ندارند و لذا بهترین زمان یکسال پس از جراحی اولیه می باشد.

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی بینی به عوامل متعددی بستگی دارد، لذا هزینه دقیقی قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان تعیین نمود، به همین منظور برای آگاهی از هزینه جراحی بینی بهتر است به جراح بینی مراجعه نمایید.

نکته آخر

به طور کلی جراحی بینی یک جراحی کوچک بدون درد و عارضه است و در صورتی که توسط افراد مجرب با تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی و با تجربه انجام شود یک عمل بسیار سهل و بدون عوارض خواهد بود.

همان طور که ذکر شد، ۹۵ درصد موارد جراحی موفقیت آمیز خواهد بود و بیمار از جراحی رضایت خواهد داشت. بایستی بدانید که عمل زیبایی بینی برای رفع مشکلات و عدم تقارن های بینی نه برای تغییر شکل افراد و هدف بازگشت تقارن زیبایی بینی و بازگشت تقارن بین بینی و تمام اجزای صورت می باشد، به طوری که ببینده از دیدن صورت و تقارن احساس زیبایی را بدست آورد.

سایر مقالات

بهترین جراح بینی در تهران

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

بهترین دکتر لیپوساکشن در تهران

بهترین جراح بینی در تهران

بهترین جراح پلاستیک در تهران

27 دیدگاه

 • من از بیهوشی می ترسم. ولی انحراف بینی دارم و کم کم دارم مشکل تنفسی پیدا میکنم. امکان عمل زیبایی همزمان با عمل انحراف وجود داره؟ میشه انحراف کامل درمان شه ولی فرم بینی هم قشنگتر شه؟

 • دکترمن ۲ سال پیش جراح بینی انجام داده ولی بینیم کج شده البته پیش یه دکتر دیگه انجام دادم. میخواستم ببینم شما میتونید مشکل بینی مو حل کنید و با عمل ترمیم بینی درست میشه؟ چند درصد ممگنه که کاملا رفع شه مشکلم؟

 • سلام آقای دکتر من یه بار بینیمو عمل کرده و بعدش تیغه بینیم کج شده و کمی مشکل تنفسی دارم و نامتقارن شده . خواستم بپرسم شما ترمیمی انجام میدید و هزینه جراحی چقدر میشه ؟

  • بهتره عکس بینی رو دایرکت ارسال کنید و یا بیایید حضوری بررسی کنیم .
   ۰۹۱۲۰۹۲۹۱۹۵ شماره تماس مطب
   instagram.com/dr.vaghardoost/ ادرس پیج اینستاگرام

 • سلام دکتر جان
  من چند سال پیش بینیم رو جراحی کردم، الان احساس میکنم نیاز به ترمیم داره
  چه روزهایی مطب هستید؟

  • یکشنبه و سه شنبه از ۱۶ :۳۰ الی ۲۰
   برای اطلاع دقیق هم میتونید با شماره ۰۹۱۲۰۹۲۹۱۹۵ تماس بگیرید .

  • سلام
   جهت نوبت دهی و مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید👇

   ۰۲۱۸۸۷۲۵۱۱۵ ☎ يكشنبه و سه شنبه ١٧ تا ١٩
   ۰۲۱۸۸۷۱۵۵۷۱ ☎ يكشنبه و سه شنبه ١٧ تا ١٩
   ۰۹۱۲۰۹۲۹۱۹٥ ☎هر روزه ٩ -١٣ و ١٥ -٢١
   ۰۹۱۲۳۳۶۶۵۱۱ ☎ هر روزه ١٥ -٢١

 • سلام دکتر جان خسته نباشید ، بینی من استخوانی و پولیپ داره ، میخواستم گوشه های بینی و پولیپ جراحی کنم تعریف شمارو از دوستان خیلی شنیدم ، میخواستم ببینم چه زمانی وقت دارید و هزینه جراحی تقریبا چقدر است

  • سلام
   جهت نوبت دهی و مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید👇

   ۰۲۱۸۸۷۲۵۱۱۵ ☎ يكشنبه و سه شنبه ١٧ تا ١٩
   ۰۲۱۸۸۷۱۵۵۷۱ ☎ يكشنبه و سه شنبه ١٧ تا ١٩
   ۰۹۱۲۰۹۲۹۱۹٥ ☎هر روزه ٩ -١٣ و ١٥ -٢١
   ۰۹۱۲۳۳۶۶۵۱۱ ☎ هر روزه ١٥ -٢١

 • سلام دکتر جان، بینی من استخونیه و یه کمی هم انحراف داره، میخواستم بدونم هزینه جراحی بینی استخونی چقدر میشه

  • سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
   من میخواستم عمل جراحی ژنیکوماستی هزینه ش چقدر میشه ؟!
   ممنون از پاسختون

   • سلام
    هزینه درمان با توجه به شرایط فرد و هزینه های بیمارستان یا کلینیک متغییر می باشد و قبل از بررسی های لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود. برای کسب اطلاعات دقیق در این خصوص می توانید به جراح پلاستیک مراجعه نمایید.

 • سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  من میخواستم عمل جراحی ژنیکوماستی و عمل بینی انحرافی به صورت همزمان
  امکانش هست همزمان انجام بشه و هزینه ش چقدر میشه ؟!
  ممنون از پاسختون

  • سلام
   امکان جراحی همزمان بینی و ژنیکوماستی وجود دارد. هزینه های جراحی با توجه به برخی عوامل همچون هزینه های بیمارستان یا کلینیک متفاوت می باشد. هزینه های تقریبی جراحی از ۵ میلیون تا ۸ میلیون متغییر می باشد. لذا قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود به همین منظور بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به جراح پلاستیک مراجعه نمایید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر وقردوست بنده بینی ام قوز دارد و بزرگ تر از حد معمول خود میباشد ونسبت تقارن و شکل ظاهری بنده هم به هم خورده است .
  میخواستم بدونم آیا با عمل کردن درست میشود یا خیر ؟
  با تشکر

  • دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   Call Now Button