جراحی بینی فانتزی

آشنایی با انواع بینی و تفاوت آنها با یکدیگر

۱ آشنایی با انواع فرم بینی و تفاوت آنها با یکدیگر + شخصیت … اطلاعات بیشتر

همه چیز درباره آناتومی بینی و عملکرد آن

اطلاعات جامع درباره آناتومی بینی و عملکرد آن ساختار کنونی بینی انسان یا

 مهم ترین اطلاعات درباره عمل جراحی بینی فانتزی یا عروسکی
( مزایا و معایب این نوع عمل زیبایی بینی، افراد مناسب برای عمل بینی عروسکی و  هزینه های این عمل )

 

جراحی بینی عروسکی چیست ؟      

جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی در جهان است. کشور ما نیز بیشترین آمار انجام این جراحی را به خود اختصاص داده است. یکی از مدل های بینی که طرفداران خاص خود را دارد جراحی بینی فانتزی می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم  شما را با این جراحی، هدف از جراحی زیبایی، مراحل عمل جراحی، روش های تسریع بهبودی و تفاوت آن با جراحی بینی طبیعی آشنا کنیم. در نهایت به بررسی سوالات متداول حول این نوع جراحی خواهیم پرداخت.

جراحی بینی فانتزی

عمل جراحی بینی به شکل فانتزی نیاز به یک عمل تخریبی خواهد داشت. در این نوع از جراحی بایستی بتوان اکثر غضروف‌های بینی را تخریب نمود و کوچک کرد؛ طوری که بینی دارای یک قوس قابل توجه باشد که عموما خارج از استاندارد است. همچنین تیپ بینی بایستی بیش از حد نازک شود و پره های بینی نیز تضعیف می‌شوند.

جراحی بینی فانتزی

اهمیت انتخاب جراح خوب

بینی از برجسته ترین اعضا صورت است که پس از چشم، تاثیر به‌سزایی در زیبایی افراد خواهد داشت. بنابراین نتیجه جراحی بینی باید در بی نقص ترین حالت ممکن باشد. نکته بسیار مهم در عمل زیبایی بینی آن است که علاوه بر تامین زیبایی چهره‌ی بیمار، عارضه تنفسی به همراه نداشته باشد. اینجاست که اهمیت انتخاب یک جراح ماهر برای عمل زیبایی بینی مشخص می‌شود. تجربه جراح نیز بسیار حائز اهمیت است. 

بینی فانتزی برای چه کسانی مناسب است؟

این مدل بینی برای هر چهره‌ای مناسب نمی‌باشد. در واقع به افرادی که در ترکیب صورت‌شان دارای اجزای درشتی هستند، مدل بینی فانتزی را پیشنهاد نمی‌کنیم. همچنین در افرادی با بینی گوشتی یا آن‌ها که پوست ناحیه صورتشان ضخیم است، نتیجه جراحی بینی فانتزی چندان مطلوب نخواهد بود و غیر طبیعی بودن بینی پس از عمل کاملا مشهود است. برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله انواع بینی مراجعه نمایید.

عمل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی فانتزی که در جامع مطرح است، در واقع نتیجه یک عمل بینی تخریبی است که معمولا با مشکلات تنفسی نیز همراه است. در عمل بینی به شکل طبیعی می توان با کمی افزایش قوس بینی و بعضی از تغییرات، باعث ایجاد حالت فانتزی شد که به معنی تخریب شدید غضروف های بینی (که در عمل فانتزی روی می‌دهد) نخواهد بود. یک اصطلاح رایج برای این عمل، عمل بینی نیمه فانتزی است که بیماران از آن استفاده می‌کنند. اما در حقیقت فانتزی یا به اصطلاح نیمه فانتزی بودن یک بینی بر اساس معبارهای دلخواه هر کس، متفاوت است.

جراحی بینی عروسکی یا فانتزی؟

برخلاف تصور عمومی، آن چه گاها جراحی بینی عروسکی نامیده می‌شود همان جراحی فانتزی است و این دو تفاوتی با یکدیگر ندارند. مجددا تاکید می‌شود واقع گرایانه بودن تغییرات از اهمیت بالایی برخوردار است تا منجر به مشکلات تنفسی در بیمار نشود. در صورتی که درخواست بیمار غیراستاندارد باشد، نباید عمل جراحی برای وی انجام گیرد. چرا که مسلما سال های بعد برای عمل‌های ثانویه و نجات تنفس خود به جراح بینی مراجعه خواهد نمود.

هدف از عمل زیبایی بینی

مشاوره های قبل از جراحی بینی و توضیح به بیمار در خصوص آن‌که قرار است چه نوع تغییراتی برای بینی وی ایجاد شود، به طوری که مورد پسند او باشد، بسیار ضروری است. البته تغییرات بایستی واقع گرایانه بوده و با واقعیت مطابقت داشته باشد. همچنین باعث مشکلات تنفسی در بیمار نشود. چرا که اولین وظیفه بینی تنفس است و بعد  زیبایی صورت. با در کنار یکدیگر قرار گرفتن این اهداف، بیمار به نتیجه مناسب و مطلوب دست خواهد یافت.

روند پیش از جراحی بینی

 •  پس از آن که متقاضی جراحی بینی تصمیم شخصی خود را بر مبنای انجام این جراحی قطعی کرد، برای جلوگیری از عوارض احتمالی باید در انتخاب جراح بینی خوب، دقت نماید.
 • گام بعدی حضور در جلسه مشاوره پیش از عمل می‌باشد. در این جلسه بیمار باید انتظارات و هدفش را از انجام عمل برای پزشک توضیح دهد؛ بنابراین این جلسه از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • در صورت استفاده از هر نوع دارو، ابتلا به حساسیت دارویی و یا بیماری‌های زمینه‌ای، باید پزشک را از آن مطلع سازد.
 • قبل از عمل زیبایی بینی، پزشک جراح برای بیمار خود آزمایشاتی را تجویز می‌کند که بیمار باید آن را انجام دهد و نتیجه را در روز عمل همراه خود داشته باشد تا در اختیار پزشک قرار دهد.

پیش از جراحی زیبایی بینی، پزشک به شما دستورالعمل‌های دیگری نیز خواهد داد که در صورت رعایت آن‌ها، تجربه بهتری از رینوپلاستی خود کسب خواهید کرد.
این اقدامات ضروری شامل موارد زیر است:

 1.  استفاده از آسپرین و داروهای مشابه که باعث رقیق شدن خون می‌شوند، طی ۲ هفته پیش از عمل ممنوع است.
 2. سیگار و هر نوع ماده دارای نیکوتین، منجر به تنگ شدن رگ‌ها و اختلال در خونرسانی می‌شود. بنابراین استعمال دخانیات از ۲ هقته پیش از عمل اکیدا ممنوع است.
 3. نوشیدنی‌های الکلی نیز با اثر مشابه دخانیات، خونرسانی را مختل می‌کنند و مصرف آن‌ها ۲ هفته پیش از عمل ممنوع می‌باشد.
 4. پیشنهاد می‌شود در سیستم تغذیه خود مایعات بیشتر و مواد مغذی و مفید را جای دهید تا بهبودی پس از جراحی سریخ‌تر ظاهر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله تغذیه بعد از جراحی بینی مراجعه کنید.
 5. بیمار باید روز جراحی ناشتا باشد؛ ۸ ساعت پش از عمل از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است‌ محتویات معده برگردد و موجب بسته شدن راه تنفس بیمار شود.
 6. روز قبل از جراحی استحمام کنید
 7. خانوم‌ها بدون لاک و آرایش و آقایان با حداقل ریش و سبیل حاضر شوند.
 8. اسنفاده از هرگونه زیورآلات و وسایل فلزی زینی ممنوع می‌باشد.
 9. ترجیحا یک لباس آزاد و بدون دکمه داشته باشید که بتوان بعد از عمل راحت پوشید
 10. روز عمل بینی، نیم ساعت قبل از ساعت مقرر به اتفاق یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشید.

انواع روش‌های جراحی

انواع عمل بینی به نوع و محل برش در جراحی بستگی دارد. بر اساس تجربه و نظر پزشک جراح، یکی از دو روش زیر انجام می‌شود:

باز: در این روش برش ها در تیغه میان دو سوراخ بینی که در مقاله آناتومی بینی از آن به عنوان “کلوملا” یاد کرده بودیم، ایجاد می‌شود. پس از جدا شدن پوست از ساختمان بینی، تغییرات لازم اعمال می‌شود. جراح در این روش به بینی اشراف کامل دارد. بنابراین احتمال عدم تقارن و بروز عوارض این چنینی بسیار کاهش می‌یابد.

بسته: در این روش برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و به پوست آسیب چندانی وارد نخواهد شد. جراحی بینی به روش بسته معمولا اولویت دوم جراحان است. چرا که دید جراح نسبت به بینی در آن محدود می‌باشد. البته در جراحی بینی به روش بسته، کبودی و تورم کمتر از جراحی بینی باز می‌باشد

مراحل عمل باز بینی عروسکی کدام است؟

 1. بیمار را تحت بیهوشی عمومی قرار می‌دهند.
 2. تیغه بین دو سوراخ بینی یا کلوملا توسط جراح برش خورده و باز می‌شود.
 3. پوست بینی را از روی بینی بلند می کنند تا ساختار اصلی بینی مشاهده شود و جراح کار خود را، که ایجاد تغییرات ساختار بینی است،  شروع می کند.
 4. همه برش های ایجاد شده در داخل و خارج بینی با دقت بخیه می شوند. عموماً بخیه ها جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند. البته بخیه های سطح پوست باید کشیده شوند؛
 5. درون بینی جهت حفظ ساختار بینی تامپون جای گذاری می‌شود؛
 6. برای حفظ فرم بینی روی بینی گچ گذاشته می‌شود.

 بعد از جراحی بینی بهبودی کی حاصل می‌شود؟

پس از یک هفته‌ اسپلینت را از بینی برمی‌دارند. بعد از آن دیگر علائم قابل توجهی روی صورتتان نیست. البته گاهی ممکن است بهبود کبودی‌ها تا ۲ هفته به طول انجامد. پس از آن به مرور بیشتر تورم صورت فروکش می‌کند و کبودی‌ها رفع می‌گردد. بیمار پس از یک ماه می‌تواند حتی به ورزش‌های سبک نیز بپردازد.

بعد از ۲ ماه استخوان ها دارای پایداری خوبی شده اند و به راحتی امکان عینک زدن، فین کردن و تمرینات ورزشی سنگین‌تر نیز فراهم است. طی سه ماه بعدی، بی حسی‌ها و احساسات غیرطبیعی و گاها آزاردهنده نیز با شما خداحافظی خواهند کرد. و پس از یک سال، شما شکل بینی جدید خود را خواهید داشت.

روش‌هایی برای تسریع بهبودی

 1. توصیه‌های پزشک جراح تان را جدی بگیرید. کاربردی ترین اطلاعات و دستورالعمل‌ها همان است که جراح پلاستیک خوب، به شما می‌دهد.
 2. در صورت هر گونه احساس غیر عادی، فورا آن را با پزشک در میان بگذارید.
 3. سرتان را بالا نگه دارید؛ حتی موقع خواب! خوابیدن به پهلو هم باعث تورم و طولانی شدن روند بهبود می‌شود و هم ممکن است موجب کج شدن بینی شما به یک سو شود.
 4. در ۷۲ ساعت بعد از عمل، حتما از کمپرسور یخ استفاده کنید. اما آن را روی گونه‌هایتان بگذارید؛ طوری که تغییری در استخوان یا غضروف ایجاد نشود.
 5. به اندازه کافی در طول شبانه‌روز استراحت کنید.
 6. با داشتن یک رژیم غذایی سالم، مواد مغذی لازم برای بهبودی را به بدنتان برسانید.
 7. از دوش آب گرم یا خوردن غذاهای داغ پزهیز کنید. گرما مانع بهبودی تورم بافت های بینی شما می‌شود.
 8. فین نکنید
 9. سعی کنید بیشتر از دهان خود برای نفس کشیدن استفاده کنید.
 10. در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید. ممکن است پوست شما در ناحیه بینی دچار سوختگی شود یا حتی باعث تیرگی و تورم زخم‌های شما شود.
 11. عینک نزنید
 12. سیگار نکشید و از قرار گرفتن در معرض دود هم خودداری کنید
 13. تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده، به هیچ وجه ورزش سنگین نکنید.

صبور باشید. موارد گفته شده در بالا هرچند بسیار کاربردی اند، اما نمیتوانند دوره درمان شما را مقدار قابل توجهی تقلیل دهند. صرفا با رعایت آن‌ها می‌توانید تجربه آسان‌تری از عمل بینی فانتزی داشته باشید و دوران بهبودی خود را راحت‌تر سپری کنید.

جراحی بینی فانتزی چه پیامد هایی به دنبال خواهد داشت؟

عمل های بینی که به شکل فانتزی و عروسکی برای بیمار انجام می شود، به دلیل تخریب بیش از حد غضروف های زیرین، معمولا عمری در حدود چهار تا پنج سال دارند، به طوری که امروزه بیمارانی که حدود ده سال پیش این عمل های جراحی را انجام می دهند، برای عمل های ثانویه مراجعه می کنند. برای انجام جراحی ترمیمی بینی نیاز به غضروف های از ناحیه دیگر بدن مانند غضروف دنده خواهیم داشت تا بتوانیم به بازسازی مجدد غضروف های تخریب شده‌ای بپردازیم که ناشی از درخواست غیر واقعی بیماران در گذشته بوده است.

تفاوت جراحی بینی فانتزی و طبیعی

شکل بینی فانتزی، طوری است که تفاوت‌های واضحی با بینی که به روش طبیعی عمل شده باشد در آن‌ها می‌بینیم. از ویژگی‌های بینی فانتزی می‌توان به قوس بیش از حد، اندازه کوچکتر بینی و سربالا بودن آن اشاره کرد.  برای درک بیشتر این تفاوت‌ها در سبک عمل طبیعی و فانتزی و همچنین نتیجه‎‌ی آن‌ها میتوانید مقاله جراحی بینی طبیعی از دکتر وقردوست را مطالعه فرمایید

هزینه جراحی بینی فانتزی

هزینه جراحی زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در واقع به هیچ عنوان نمی‌توان قبل از معاینه و بررسی‌های لازم، هزینه دقیقی را مشخص نمود. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه جراحی بینی به جراح پلاستیک مراجعه نمایید. میتوانید با شماره‌گیری ۰۹۱۲۰۹۲۹۱۹۵ نیز از نوبت معاینه در مطب دکتر رضا وقردوست بهره‌مند شوید.

نکته آخر

در نهایت بگوییم که بهترین حالت عمل بینی به گونه ایست که کمترین آسیب ممکن به غضروف‌های بینی وارد آید، تنفس بیمار دچار آسیب نشود و زیبایی ظاهری مطلوبی نیز برای بیمار به ارمغان آورد.

می‌توانید سوالات خود را در بخش کامنت های این صفحه با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به پیج اینستاگرام ما سر بزنید

  Call Now Button