تغذیه بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از جراحی بینی

جهت کوتاه تر شدن دوره نقاهت و همچنین سرعت بخشیدن به بهبود شرایط بیمار بعد از جراحی بینی ، بهتر است تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی رعایت شود . بدنی منظور برخی از باید ها و نباید های تغذیه بعد از عمل جراحی بینی در این مطب توضیح داده می شود .

چه نوع غذایی را نباید بعد از جراحی زیبایی بینی استفاده کنید؟

شناختن این که از کدام نوع مواد غذایی باید برای جلوگیری از بهبودی سریع و آسان و نتایج عالی استفاده کنید ، مهم است.

غذاهای سخت و جویدنی

از آنجا که تورم بافت های بینی به دهان و دندان ها بسیار نزدیک است ، باید از خوردن غذاهای سخت و جویدنی که ممکن است باعث کشش شدید لب فوقانی شما شود ، مانند چیپس ، غلات ، محصولات پخته شده ، نودل بسیار مهم است. و غیره ، زیرا این مواد غذایی هنگام پر شدن از بینی خیلی سخت می شوند.

دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگرچه بسیاری از غذاهای توصیه شده در بالا ممکن است جویدن سختی داشته باشند ، ممکن است به طور مناسب تهیه شود به گونه ای که به بیمار کمک می کند مزایای خود را بدست آورد بدون اینکه جویدن آنها سخت باشد. به عنوان مثال ، سیب ها و هویج ها را می توان به وسیله برش های بسیار نازک خرد کرد ، شکلات تیره را می توان ذوب کرد یا همچنین به قطعات نازک خرد کرد.

غذاهای تند

یکی دیگر از مهمترین غذاهایی که باید بعد از عمل بینی خودداری کنید ، غذاهای تند و اسیدی است زیرا این غذاها باعث افزایش فشار خون می شوند که به نوبه خود می تواند باعث خونریزی شود.

همچنین ، این غذاها باعث تحریک بافت مخاطی بینی می شوند که می تواند باعث کند شدن یا اختلال در بهبود زخم ها شود و ممکن است باعث عطسه شدن شما شود ، که می تواند بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار ناراحت کننده و ناخواسته باشد. آنها معده را تحریک کرده و باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شوند که می توانند بر روند بهبودی تأثیر بگذارند. بنابراین در عوض ، به خوردن غذاهای خنک یا دمای اتاق مانند اسموتی ، ماست و غیره بسیار توصیه می شود.

غذاهای فرآوری شده

یکی از بهترین راههای کمک به بدن در دوره بهبودی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، اجتناب از مواد غذایی فرآوری شده است ، زیرا این نوع مواد غذایی سرشار از قند ، سدیم و چربی های اشباع است. درعوض ، به خوردن غذاهای کامل ، غذاهای غیر فرآوری شده و غیر تصفیه شده مانند غلات کامل ، سبزیجات سبز و زرد و دانه بسیار توصیه می شود. اما مهم است که فقط غذای کامل نرم مصرف کنید.

غذاهای بسیار گرم / بسیار سرد

همچنین آگاهی از دمای غذایی که بعد از جراحی رینوپلاستی می خورید بسیار آگاهی دارید ، زیرا توصیه نمی شود بلافاصله بعد از عمل غذای خیلی گرم یا خیلی سرد بخورید. این نوع مواد غذایی می توانند ناراحتی را در حین عمل ریکاوری شما بدتر کنند ، زیرا می توانند دندان های شما یا سایر قسمت های دهان شما را بسوزانند و این ممکن است باعث افزایش درد شما شود. غذاهای بیش از حد سرد مانند بستنی می تواند باعث درد دندان شود ، همچنین ممکن است ناراحتی شما را بدتر کند.

غذاهای شور

نمک می تواند تورم و ورم را با حفظ آب بدتر کند ، به همین دلیل جلوگیری از غذاهای شور بسیار مهم است تا یک دوره بهبودی راحت داشته باشید.
.

چه چیزهایی را باید بعد از عمل بینی بنوشم؟

آب

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، کمبود آب بدن بسیار مهم است ، به همین دلیل در دوره ریکاوری باید مقدار زیادی آب بنوشید.

نوشیدنی های مغذی: نوشیدن آب میوه های تازه غیر اسیدی بعد از عمل بینی به خصوص آب کرفس و آب آناناس توصیه می شود. آناناس حاوی آنزیمی به نام برملاین است که به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.

آبهای اسیدی مانند آب پرتقال ممکن است معده شما را تحریک کند و به همین دلیل معمولاً توصیه می شود بعد از جراحی زیبایی بینی از این نوع آب میوه ها خودداری کنید.

نمونه مهم دیگر نوشیدنی های مغذی که می توانید در دوره بهبودی خود بنوشید ، لرزش پروتئین است.

آنچه شما نباید بنوشید

الکل

الکل بعد از عمل جراحی زیبایی بینی زیاد نیست ، زیرا الکل می تواند احتمال خونریزی و بهبودی زخم را بعد از عمل افزایش دهد و ممکن است باعث تورم و کبودی بیشتر شود. همچنین ، نوشیدن الکل در هنگام استفاده از داروهای ضد درد بسیار خطرناک است و ممکن است باعث مشکلات جدی در سلامتی شود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از نوشیدن دوباره الکل ۶ هفته بعد از عمل صبر کنید.

نوشیدنی کافئین دار

همچنین توصیه می شود از کافئین بعد از عمل خودداری کنید ، زیرا کافئین ممکن است بهبود زخم را به تأخیر بیندازد. در حالی که ممکن است برای بیمارانی که روزانه قهوه یا چای می نوشند بسیار سخت باشد ، متوقف کردن نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار در دوره بهبودی شما بسیار مهم است.

آیا بلافاصله بعد از عمل بینی می توانم شروع به خوردن یا نوشیدن کنم؟

بعد از عمل ممکن است از شما خواسته شود که چند دقیقه از نوشیدن آب خودداری کنید. پس از آن ، از شما خواسته می شود که مقدار زیادی آب یا آب میوه بنوشید ، و جراح شما به شما توصیه می کند که غذاهای نرم را شروع کنید.

در روز عمل چه بخوریم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، پیروی از یک رژیم غذایی سخت و سخت در طول دوره بهبودی شما بسیار مهم است و انجام این کار از روز اول بسیار مهم است ، بنابراین توصیه می کنیم آب میوه هایی مانند آب کرفس و آب آناناس یا هر نوع غیر آن را بنوشید. آب اسیدی را بخاطر داشته باشید ، اما آگاهی داشته باشید که آبمیوه ای را که حاوی خمیر کاغذ نیست ، انتخاب کنید.

ما به شما توصیه می کنیم غذاهای مایع مانند سوپ مرغ و آبگوشت میل کنید. و به منظور جلوگیری از یبوست ، به شما توصیه می کنیم برای تقویت حرکات روده خود مقداری غذای پر فیبر میل کنید. همچنین پروتئین برای بهبود زخم بسیار مهم است به همین دلیل توصیه می کنیم نوشیدن پروتئین را بنوشید اما در انتخاب لرزهای پروتئین که فقط پروتئین دارند ، به خاطر داشته باشید.

راه های ارتباطی با دکتر رضا وقردوست

شماره تماس مستقم دکتر : ۰۹۱۲۰۹۲۹۱۹۵

آدرس مطب : تقاطع مطهری و میرزای شیرازی – ساختمان پزشکان ۱۱۱- طبقه۴ – واحد۱۰

پیج اینستاگرام دکتر رضا وقر دوست

در هفته اول چه غذایی بخوریم و بنوشیم؟

همیشه باید در نظر داشته باشید که تغذیه مناسب برای دستیابی به بهبودی کامل بعد از جراحی زیبایی بینی ، بسیار مهم است ، به همین دلیل باید در هفته اول بعد از عمل به رژیم غذایی خود بچسبانید.

در طول این هفته اجتناب از غذاهای سخت و جویدنی علاوه بر غذاهای گرم تند ، بسیار مهم است ، به همین دلیل شما باید در ضمن داشتن تمام اطلاعاتی که در بالا به آنها اشاره کردید ، غذاهای نرم و غذاهای کامل بخورید تا به بهبودی کامل برسید. همچنین ، در طی این هفته از کمبود آب بدن بسیار مهم است بنابراین باید آب زیادی بنوشید.

ما در بالا ذکر کردیم که آناناس چه فایده ای دارد و به همین دلیل است که خوردن آناناس زیاد یا نوشیدن آب آناناس در اولین ضعف بسیار خوب است. همچنین ، توصیه می شود قبل از جراحی زیبایی بینی ، آناناس را مصرف کنید.

به خاطر داشته باشید

که استفراغ یا حالت تهوع که ممکن است در طول این هفته داشته باشید نباید مانع از درست خوردن و نوشیدن مقدار زیادی آب شود. نکته مهم دیگر این است که به تدریج شروع به خوردن غذا کنید و به جای وعده های اصلی اصلی بزرگ ، چندین وعده غذایی کوچک میل کنید.

 

نمونه کارهای دکتر رضا وقردوست

سایر مقالات

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

بهترین دکتر لیپوساکشن در تهران

بهترین جراح بینی در تهران

بهترین جراح پلاستیک در تهران

پاسخ

Call Now Button