همه چیز درباره آناتومی بینی و عملکرد آن

آناتومی بینی

آناتومی و ساختار بینی| دکتر وقردوست


اطلاعات جامع درباره آناتومی بینی و عملکرد آن

ساختار کنونی بینی انسان یا همان دماغ‌ ما حاصل ميليون‌ها سال تكامل است. بینی ارگان بویایی و جزئی از سیستم تنفسی بیرونی بدن است. بینی ما از جمله راه‌های ارتباطی با جهان بیرونی است. با توجه به قرارگیری در مرکز صورت، اهمیت بسیار زیادی در زیبایی ظاهری فرد دارد. در این مقاله می‌خواهیم به شناخت مقدماتی از آناتومی بینی بپردازیم.

آناتومی بینی؛ هر آنچه باید بدانید

از دیدگاه کالبدشناسی، بینی یک برآمدگی معمولاً مخروطی شکل در بدن مهره‌داران بوده و جایگاه قرار گرفتن سوراخ‌های بینی است. طول استخوان را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد. یک سوم بالایی از استخوان‌های بینی تشکیل شده است. یک سوم میانی را غضروف‌های طرفی فوقانی شکل داده‌اند و یک سوم پایینی شامل نوک بینی است که از غضروف‌های الار ساخته شده است.

جایگاه سپتوم در آناتومی بینی

همان طور که گفتیم، در بینی انسان تیغه ای در خط وسط وجود دارد که حفره راست و چپ آن را از هم جدا میکند. این تیغه اصطلاحاً سپتوم نامیده می شود. گاها در هنگام رشد بینی، به ویژه در دوران جنینی، به علت فشار وارده بر جنین در رحم، سپتوم کج می شود و بعد از تولد به علت رشد نامتقارن، این کجی تشدید می‌شود. ضربات وارده به بینی در دوران کودکی هم ممکن است موجب انحراف سپتوم شود.

اکثر انسانها درجاتی از کجی سپتوم را دارند؛ اما در مواردی که این کجی منجر به اختلال در تنفس گردد عمل سپتوپلاستی انجام می شود.

سپتوم نقش بسیار مهمی در صاف ایستادن بینی دارد. اصطلاحا گفته می شود بینی به همان سمت می‌رود که سپتوم می‌رود. در بینی کج یا بینی پیچ خورده اصلاح سپتوم به همراه عمل زیبایی بینی یک جزء مهم کار است. توصیه این است اگر کسی قصد اصلاح سپتوم دارد (عمل سپتوپلاستی) و همچنین می خواهد عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) را در آینده انجام دهد بهتر است این دو عمل را با هم در یک زمان انجام دهد که در حین عمل سپتوپلاستی از همان غضروف های بیمار جهت راینوپلاستی نیز استفاده شود. غضروفی که از سپتوم یا از عمل زیبایی به دست می آید قابل استفاده در عمل مجدد زیبایی است لذا این غضروفها در ظرف الکل  در داخل یخچال بدون یخ زدن نگه داری می شود.

جایگاه کلوملا در آناتومی بینی

تیغه ای که در زیر سپتوم بینی است و سبب جدا کردن دو سوراخ بینی از یکدیگر می‌شود، کلوملا نام دارد. اجزای تشکیل دهنده‌ی این تیغه، پوست و غضروف می‌باشد و نوک بینی را به پایه آن متصل می‌کند. در حالتی که کلوملا بیرون از مرز سوراخ‌های بینی آمده باشد و یا به سمت پایین باشد، کلوملای آویزان رخ می‌دهد. این وضعیت زمانی که بینی از نیمرخ مشاهده می‌شود بیشتر نمود پیدا می‌کند و زیبایی بینی را کاهش می‌دهد.

در مجموع دیدیم که آناتومی بينی بسيار پيچيده و ظريف است.

مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

تغذیه بعد از جراحی بینی

آشنایی دقیق‌تر با اجزای بینی

چقدر ساختمان بینی خود را می‌شناسید؟ شاید دماغ‌تان از دید شما به عنوان یک ناظر خارجی، ساختار ساده ای داشته باشد. اما باید بدانید بینی شما نیز همانند سایر اعضای بدنتان، داری پیچیدگی‌های خاص خود می‌باشد. بیایید با هم نگاهی دقیق‌تر به آناتومی این عضو حیاتی داشته باشیم.

 • غضروف‌های بینی انسان ساختار زوج و دقیقی دارند.
 • حفرات بینی به وسيله تيغه وسط يا سپتوم به دو قسمت تقسيم ميشوند و سمت چپ و راست بینی کاملا از یکدیگر جدا می‌شوند.
 • غضروف‌های تحتانی و غضروف‌های فوقانی بینی هم زوج هستند.
 • اتصال غضروف‌های لترال فوقانی و سپتوم، ايجاد والو يا دريچه داخلی می‌کنند.
 • غضروف های لترال تحتانی با هم اتصال پيدا می‌كنند و نوك بينی يا تيپ را می‌سازند.
 • محل اتصال بینی و استخوان پیشانی ناحيه راديكس است و تغييرات ناحيه راديكس در بعضی بيماران ضروری است.
 • فاصله بيني از صورت، پروجكشن يا برجستگی بینی نام دارد.
 • سپتوم از دو قسمت مخاطی  و غضروفی تشكيل شده.
 • مخاط كاملاً روی غضروف را می‌پوشاند.
 • در ديواره كناری بيني، سه استخوان کورنه تحتانی، میانی و فوقانی وجود دارد كه هر كدام كاركرد خود را دارند.
 • كورنه تحتاني رابطه نزديكي با مجرای اشكی دارد و كورنه یا شاخک میانی رابطه نزدیکی با سینوس‌های صورت.
 • اطراف بينی چند سینوس وجود دارد كه نقش دقیق آن‌ها نامشخص است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر حتما این مقاله را بخوانید:

آشنایی با انواع بینی و تفاوت آن‌ها با یک‌دیگر

خونرسانی بینی به چه صورت است؟

بینی انسان دارای تراکم بالای رگ‌های خونی است. شریان های اصلی به دو بخش تقسیم می‌شوند:

 1. شاخه‌های شریان کاروتید داخلی: شاخه شریان اتموئید قدامی و خلفی که از شریان افتالمیک سرچشمه می‌گیرد
 2. شاخه‌های شریان کاروتید خارجی: شریان اسفنوپالاتاین، شریان کلی بزرگتر، شریان لب بالایی و شریان انگولار

پوست بینی توسط شاخه‌هایی از شریان‌های ماگزیلا و اپتلامیک خونرسانی می‌شود. تیغه و پره‌های بینی توسط شریان‌های آنگولار و شریان خارجی بینی خونرسانی می‌شوند . هر دوی این شریان‌ها، شاخه‌هایی از شریان اصلی صورت منشعب می‌شوند (که از ورید کاروتید خارجی نشات می‌گیرد).

تخلیه خون وریدی:خون ابتدا وارد ورید اصلی صورت و سپس ورید ژوگولار داخلی می‌شود.

خلیه لنفاوی قسمت خارجی بینی از طریق رگ‌های لنفاوی زیر پوستی و رگ‌های صورت است. این رگ‌ها مانند تمامی رگ‌های لنفاوی دیگر سر و صورت وارد غدد لنفاوی عمقی گردن می‌شوند.

آیا آناتومی بینی در زنان و مردان متفاوت است؟

طبق مطالعات، بینی آقایان حدود ۱۰ درصد بزرگ‌تر از بینی خانم‌ها است. ینی بزرگ‌تر به معنای اکسیژن بیشتر است؛ به گفته محققان، مردان به طور کلی نیاز به اکسیژن بیشتری برای رشد و نگهداری بافت‌های بدنشان دارند.

پوست آقایان نیز بر اساس طبیعت فیزیکی، نسبت به خانم‌ها ضخیمتر است. البته این تفاوت در ضخامت پوست بینی، دلیل اصلی برای زمخت‌تر بودن بینی آقایان نمی باشد هر چند که بی تاثیر نیز نیست؛ بلکه تفاوت در اسکلت بینی خانم‌ها و آقایان است. استحکام ظاهری بینی آقایان عمدتا ناشی از هورمون‌هاست. طوری که کل استخوان‌های بدن آقایان درشت‌تر و قوی‌تر است. تفاوت ساختار بینی در استخوان خانم‌ها نسبت به آقایان باعث ظریف‌تر دیده شدن بینی خانم‌ها می‌شود.

بینی بانوان در قسمت استخوانی برجستگی‌های کمتری دارد. همچنین از هارمونی و ظرافت بیشتری برخوردار است. از نظر طول استخوان‌، بینی خانم‌ها کوتاه‌تر است که ناشی از تفاوت زاویه استخوان بینی با پیشانی در آقایان نسبت به خانم‌ها می‌باشد.

آناتومی بینی

آناتومی بینی – دکتر رضا وقردوست

عدم تقارن سوراخ های بینی؛ از جمله مشکلات آناتومی بینی

دلیل عدم تقارن سوراخ‌های بینی می‌تواند مربوط به انحراف سپتوم کودال باشد. طبق آن‌چه اشاره شد، قسمتی از دیواره‌ای که بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند سپتوم بینی نامیده می شود که این قسمت نزدیک به دهانه سوراخ بینی است. سپتوم کودال در حالت نرمال در خط میانی بینی و در پشت کلوملا قرار می گیرد.

نامتقارن بودن سوراخ های بینی مساله ای است که اغلب باعث آزار افراد می شود. با جراحی بینی می توان مشکل تقارن سوراخ های بینی را بهبود بخشید. 

 فاکتورهای موثر در تقارن سوراخ‌های بینی 

دلایل قرینه نبودن سوراخ های بینی

انحراف سپتوم بینی

 سپتوم بینی از جنس استخوان و غضروف است و روی آن لایه مخاط قرار گرفته است. وظایف این قسمت تقسیم کردن دو حفره است که جریان هوا بتوان در هر دو سوراخ بینی رد و بدل شود.

مشکل در مدیال کرورا

غضروفی که در قسمت کلوملا می باشد را مدیال کرورا میگویند که از جنس غضروف و پوست میباشد و نوک بینی را به پایه آن متصل میکند. در صورتی که کلوملا در جای خود قرار نگرفته باشد ممکن است عدم تقارن سوراخ های بینی رخ دهد.

جراحی زیبایی بینی

در برخی موارد بینی افراد دچار نامتقارنی نمی باشد اما بعد از جراحی بینی این اتفاق برایشان رخ میدهد. البته برای اینکه مطمئن شوید سوراخ های بینی نامتقارن است باید بیشتر صبر کنید تا تورم بینی از بین بروند و شکل بینی مشخص شود.

در مجموع در این مقاله سعی کردیم شما را با کلیاتی از آناتومی بینی و ساختار اصلی آن آشنا کنیم. برای دریافت خدمات مشاوره رایگان و در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید با بهترین جراح پلاستیک در تهران در ارتباط باشید:

در صورتی که در این باره سوالی داشتید می‌توانید در کامنت‌ها آن را با ما به اشتراک گذارید و پاسخ خود را دریافت کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  چت را باز کنید
  1
  میتونم کمکتون کنم؟
  سلام میتونم کمکتون کنم؟